siła woli jest jak ropa, kończy się

Dzisiaj porozmawiamy o sile woli. Jako, że jej mi ostatnio brakuje, to postanowilem poszukać badań, bo wiem, że nie jestem sam.

siła woli jako zasób

Wiedzieliście, że siła woli jest czymś, co może się wyczerpać? Tak jak ropa, złoto… nie, pieniądze nie, pieniądze można zawsze dodrukować :v

Jednak siła woli działa na zasadzie, że wyczerpuje się w dzień, a ładuje się w nocy. Jak ktoś ma stresującą pracę, czy prowadzi stresujący tryb życia, to całą silną wolę wykorzystuje juz z samego rano, a potem w ciągu dnia ma coraz mniej samokontrolii i ciężko mu się do czegoś zmotywować czy dysktuować z innymi ludzmi…

Dlatego tacy ludzie powinni najczęściej, najtrudniejsze rzeczy z dnia robić z samego rana.

Co ciekawe, wywiarnie silnej woli, zmuszanie się do tego, może powodować, że więcej będziemy jeść.

Wyczerpanie samo kontrolli może powodować wiele rzeczy. Każdy człowiek jest inny, ale co ciekawe, niektórzy są odporni na jego wyczerpanie.

Jednak jak to się ma do tego, co chcę przekazać. Załóżmy, że jesteś najbardziej produktywny/produktywna rano, jeszcze jak nas nie trzymali w domach, szybka kawa, trening, potem 2-3h intensywnej pracy i dzień nagle jest zajebisty.

Trening zrobiony, wszystkie najtrudniejsze rzeczy w pracy zrobione, teraz juz na spokojnie, inne mniej wyczerpujące zadania. Co ciekawe, poranny trening spodowoał,że masz jeszcze więcej motywacji.

Jest masa padań pokazująca, że osoby, które uprawiają sport są dużo bardziej pewne siebie, lepiej sobie radzą ze stresującymi sytuacjami, a także takie osoby mają lepszą samo-kontrolę, a także są bardziej produktywne w ciągu dnia.

nie lubisz poranków? nie szkodzi

Jednak nie tyczy się to wszystkich. Są osoby, które nie są tzw. ‘morning-person’ i radzą sobię z treningiem czy trudnymi zadaniami dopiero po południu czy pod koniec dnia, a jak pomyślą o porannym treningu, to od razu się im nic nie chce.

Więc taka osoba, która po prostu nie lubi i czuje, że to nie dla niej, wg. badań, dużo szybciej wyczerpie swoją silną wolę z rana i przez to następnych godzinach będzie mniej produktywna.

To może spowodować przejadanie się, większy pociąg do słodkiego, a co z tym idzie pogorszenie ‘formy’ a z tym spadek pewności siebie… A wszystko przez to, że ktoś komuś powiedział, że MUSI trenować rano, lub wykonywać trudne rzeczy rano.

Więc, jeżeli nie lubisz trenować rano, czy wykonywać trudnych zadań z rana, to po prostu tego nie rób, to może skutkować, że Twój dzień będzie do dupy.