po co nam 5G?

Zacznijmy od tego, czym jest tzw. Chmura, dużo osób myśli, że jak coś jest w chmurze, to po prostu tam wchodzimy, oglądamy i tyle, po prostu coś jest na chmurze, to my nie musimy nic pobierać.

‘its in the cloud”

Nic bardziej mylnego. Chmura jest określeniem tylko i wyłącznie architektury serwera. To, że coś jest w chmurze, nie oznacza, że nie będziemy nic musieli ściągać, w ręcz przeciwnie. Jak oglądacie zdjęcia na Google Photos, filmy czy seriale na Netflixie, to pobieracie dane, są one skompresowane przez różne algorytmy na serwerach danej firmy, ale jednak trzeba to pobrać.

Aby coś odtworzyć, tak czy inaczej trzeba to w jakiś sposób ściągnąć.

generacje sieci

Co do samego 5G, trzeba wziąć pod uwagę jak rozwijały się generacje. Każda wprowadzała coś innego. Skok z 2G na 3G umożliwił odtwarzanie mediów na telefonach, skok z 3G na 4G pozwolił spokojnie oglądać YT czy inne portale i to z fajną jakością, bo prędkości tej sieci są już na wysokim poziomie.

Co jeszcze się zmieniło wraz wprowadzaniem nowych generacji? Cena, limity danych, prędkości, rozwój technologi , która wykorzystuje teraz np. 5G.

ceny były kosmiczne

Każdy pamięta ile x-lat temu kosztował pakiet 500mb czy 1GB, ktoś pobrał 2mb i nagle dostawał rachunek 100zł za korzystanie z danych. Wtedy dane były mega drogie, bo nie mieliśmy odpowiedniej technologii, żeby było taniej.

Głównymi plusami sieci 5G jest prędkość (tutaj większość to wie), jest w stanie wytrzymać praktycznie 10tys razy większe obciążenie niż sieć 4G.

Może nie wiecie, ale obciążenie siedzi 4G z 2018 na 2019 wzrosło o 71%, na świecie pojawiło się streaming video, który mega obciąża aktualny ruch w sieciach bezprzewodowych. Dzięki 5G nie będzie tego problemu, bo jak szanując osoby, które zajmują się generacjami sieci bezprzewodowych, dzięki 5G, jak już bedzie w pełni rozwinięte na świecie będziemy mogli spokojnie mieć 100x więcej urządzeń niż teraz .

szybciej = lepiej

Następne mega ważną rzeczą jest ‘opóźnienie’. Rozmawiając przez telefon z inną osobą np. na face time, zoomie czy messengerze, jakośc nie jesc zawsze najlepsza dopóki nie podepniecie się pod wifi z obu stron. Do tego mimo tego, że jest wifi, a wasz znajomy czy rodzina jest na drugim końcu świata to macie lekkie opóźnienie.

Dzęki sieci 5g, połączenie między ludźmi na całym świecie ma być mniejsze niz 100ms (milisekund) - i tutaj chodzi o bardzo duże odległości. Będą możliwe dzięki temu operacje na odległość. Już teraz lekarze operują robotami, żeby wykonywały mega dokładne operacje chirurgiczne, ale muszą oni być przy urządzeniu, żeby opóżnienie było minimalne.

przyszłośc będzie fajna

Dzięki temu co oferuje sieć 5G, chirurg czy inny lekarz specjalista z Azji, będzie mógł operować ludzi w USA czy Polsce. Bez konieczności przylatywania.

Kojarzycie hologramy gdzie widać ludzi w 3d na filmach? Jak niby ze sobą rozmawiają? Aktualnie nie jest to możliwe. Dzięki 5G będzie to do zrobienia. Zapytacie po co to komu? Moim zdaniem jest to zajebista sprawa, jak nagle będziemy mogli rozmawiać z hologramami, które będą odzwierciedlać inną osobe, która jest na drugim końcu świata.

technology isn’t there yet…

Aktualnie jest masa serisów, które nie mogą powstać, bo są problemu z prędkością internetu jak i jego przpustowością, a sieć 5G umożliwi. Co np? Wyobraźcie sobie akcje ratunkowe, gdzie aktualnie w mega niebezpiecznych sytuacjach ludzi muszą ryzykować swoim życiem. Do tego będzie można wysłać drony, one komunikując się ze sobą będą wiedzieć co robić.

Do tego pewnie potrzeba jeszcze dziesiątek lat, ale np. kilka/kilkanaście dronów współpracujących ze sobą aby zrobić skan pomieszczenia, gdzie akcj ama być wykonana, oraz przeprowadzenie symulacji i dostarczenie tej informacji ratownikom.

ułatwianie życia

Lubicie Google Maps? Lubicie wiedziec gdzie są korki? Dzięki sieci 5G będziemy mieli dużo lepsze dane, bo w przyszłości będzie coraz więcej samochodów takich jak Tesla, a coraz więcej samochodów już teraz ma swoje komputery, które łączą się z internetem. Będziecie dostawać dużo więcej informacji o drodze, ostrzeżenia o wypadkach, czy, że ktoś przed wami/za wami jedzie dość nierozważnie i macie zachować ostrożność.

Cały świat staje się coraz bardziej mobilny, tzw. Internet of Things. Każdego roku zuzywamy coraz więcej danych, a istniejące pasma, jakie są dostępne tak jak pisałem wcześniej stają się przepełnione.

Głównym problemem jest to, gdy bardzo duża ilośc osób w tym samym miejscu próbuje korzystać z internetu. Mieliście kiedyś problemy w pracy czy obojętnie gdzie w zatłoczonym miejscu jeżeli chdozi o korzystanie z internetu?

No właśnie. Zawsze każdy wiedział, że to przez to, że bardzo dużo osób z niego korzysta. Dzięki 5G nie będzie tego problemu, bo ta sieć jak wspomniałem, będzie mogła obsługiwać tysiące razy więcej urządzeń.

Inteligente mista, oświetlenia, smart domy, lepsze czujniki bezpieczeństwa - to wszystko nas czeka w przyszłości, ale aktualne sieci bezprzeowodowe, są za słabe, żeby to działało.

chcemy wszystko za darmo

Każdy na świecie chce darmowego/mega taniego internetu z nielimitowanymi danymi. Dzięki 5G będzie to możliwe. W Polsce np. mamy bardzo dobre prędkości jeżeli chodzi o internet, jego ceny jak i jego dostępność.

Jednak w USA np. pakiet 5gb potrafi kosztować po 50$, tam internet jest dużo droższy i dużo słabszy jeżeli chodzi większość miast.

Główne firmy zajmujące się sieciami, szanują, że do 2025 roku dzięki 5G jesteśmy w stanie 30-sto krotnie zmneijszyć ceny za 1gb danych.

Kolejną rzeczą jaką 5G nam da, jest niezawodność i spójność. 5G ma bardzo duże spektrum fal radiowych, dzięki temu będzie mogła być podzielona i mieć dedykowane pasma dla określonych usług. Wtedy z tych pasm nie będzie korzystał nikt inny, tylko te usługi, którym dostanie to udostępnione.

Dzięki temu połączenie z internetm te usługi będa miały zawsze, bez martwienia się, że będzie przeciążaenie czy ktoś coś ‘zjebie’. W 4G bardzo często po prostu może być zanik połączenia, a niektóre biznesy sobie na to pozwolić nie mogą.

Wyobrażacie sobie jazdę autonomicznym samochodem i nagle wam odetnie internet? Albo wcześniej wspomianą operację na odległośc i jak lekarz byłby już w środku człowieka to straci połączenie?

lepsze bezpieczeństwo

Dochodzi do tego też dużo lepsze bezpieczeństwo w sieci, oprócz tych wszystkich rzeczy, które opisałem jest masa innych, takich jak np. skalowalność - chodzi tutaj w urposzczeniu, że różne adresy IP, czyli każde urządzenie, będzie podłączane do tzw. innego konterenra, który będzie je ubsługiwać u dostawcy internetu. Więc np. jak będzie mało urządzeń w danym rejonie, to dany dostawca będzie potrzebował mniej serwerów, ale jak zobaczy, że ruch się zwiększa, to nie będzie ladował połączenia do istniejących serwerów, ale będą tworzone witualne nowe konternety, dla nowych urządzeń, przez co będzie właśnie niezadowolnosć i stabilnośc sieci.

realia…

Teraz jednak przejdzmy do realiów. Na ten moment 5G jeszcze nawet nie raczkuje. Wszystkie sieci, które się ogłaszają, że mają lub będą mieć 5G to jest pic na wode. Telefony, które mają 5G - kompletnie nie warto.

Aktualnie 5G w żadnym mieście na świecie jeszcze nie istnieje, dopiero są testy. Jak już pewnie nie raz czytaliście, aby 5G działało, potrzeba dużo więcej anten. Jest to spowodowane tym, że mają one krótki zasięg, fale, które są wysylane z tą mega szybką prędkością są bardzo krótkie, a do tego ‘słabe’.

Wejście za mur od antenty spowoduje spadek prędkości o 50%. Dlastego tak ważne jest, żeby tych anten było dużo, o ile chcemy mieć dobrodziejstwa internetu i nowych technologi. Sieć 3G czy 4G ciągle istnieje i istnieć będzie przez następne XX-lat.

słaba infrastruktura

Sieci 5G aktualnie ledwo istnieją, działają dobrze jak się stanie pod daną anteną, ale jak tylko się odejdzie to wracamy do połączenia 4G LTE.

Kupno teraz telefonu z 5G, czy modemu z 5G to jest po prostu głupota i oszutwo firm, które się tym chwalą. Na ten moment, kazdy telefon, który ma 5G i włączymy w nim opcje, żeby szukał tej sieci zabije nam baterie.

telefony z 5G to gimmick… przynajmniej teraz

Telefon gdy szuka połączenia wykorzystuje bardzo dużo swojej mocy. To tak jak macie słaby sygnał 4G czy słaby sygnał wifi, telefon wtedy musi wysłać mocniejszy sygnał od siebie, żeby dostać ten słąby sygnał wifi/4g. Wysłanie sygnału z telfonu kosztuje dużo mocy, dlatego jak się ma słąby zasięg to tracimy tak szybko baterie.

Aktualnie, jako, że 5G nie istnieje, po prostu bateria wam będzie padać w ciągu dnia - więc najlepiej wyłączyć to i poczekać jeszcze z… nie wiem? pare lat? Moze za rok, czy 2 już będzie lepiej, ale na dzień dzisiejszy 5G nie ma kompletnie sensu i trzeba poczekać, aż sygnał będzie lepszy.

Do tego, 5G jest jeszcze rozwijana, chipsety, które są produktowane do telefonów z napisem ‘5G’ są mega drogie, stąd też ceny telefonów aktualnie, które się chwalą, że osbługują sieć 5G - tak wysoka cena jest spowodowana tym, że części do telefonów są mega drogie.

Macie Galaxy S20 Ultra, który kosztuje 6tys, gdyby nie miał chipsetu, który osbługuje 5G ta cena byłaby pewnie dużooo mniejsza. Jednak firmy wiedzą, że ludzie lubią nowe rzeczy i pchaja na siłę coś, co nawet nie będzie do użytku przez najbliższe miesiące/lata.

Z tego co się orientuje w Polsce chyba jeszcze nie wystartowała nawet 1 antena 5G, a jak wystartowała to na pewno w Warszawie.

Trzeba też wziąc pod uwagę, że jak stanie się jakiś cud i anteny 5G pojawiać się będą szybciej, to i tak te odbiorniki w aktualnych telefonach, będą DUŻO gorsze niż natępne generacje, które powstana za 2-3 lata.

czekamy dalej

Więc na dzień dzisejszy sieć 5G dopiero raczkuje, my jako zwykli użytkownicy nawet nie mamy co o tym myśleć dzisiaj czy jutro, może odczujemy to za rok czy dwa, a tak naprawdę to dopiero za parę lat.

Jednak jest to bardzo ważne jeżeli chodzi o przyszłość i rozwój. Tekst był mega długi, a i tak wszystkich benefitów nie dałem rady wypisać :x

** PS **

No i jeszcze tylko dodam na sam koniec, aktualnie właśnie wiele firmy reklamuje 5G jako nowość, która już jest i odmieni nasze życia. Gówno prawda. Firmy szukają sposobu, żeby zyskać klientów albo, żeby Ci dalej kupowali coraz to nowsze telefony.

Aktualnie nowe smartfony jak wychodzą, to mają tak małe róznice w porównaniu z zeszłorocznym modelem, że nie warto nawet sobie zawracać głowy (chyba, że ktoś lubi najnowsze, jak ja ;x)… a jak nagle napiszą “TO MA 5G! NAJSZYBSZY INTERNET!” (hello Apple) to ludzie zaczną się zastanawiać i w końcu wezmą.

To będzie miało sens, jak 5G już będzie naprawdę rozwinięte w mastach czy na świecie, aktualnie nie jesteśmy nawet na poczatku.

coś trzeba hajpować

Firmy teraz myślą jak zarobić hajsy, bo innowacje w telefonach czy innych rzeczach się poaowli kończą. Jeżeli chodzi o innowacje dot. sieci 5G, to jeszcze poczekamy. Anteny 5G są dużo trudniejsze do wyprodukowania. Potrzeba ich masakrycznie więcej, bo ich sygnał nie może się przebić przez scianę w budynku.

Firmy, czy to producenci telefonów, czy sieci komórkowe obiecują rzeczy, których nie ma i długo nie będzie. To co jest mówione, że 5G już teraz potrafi, a to co naprawdę się dzieje, jest ogromna.

wojna technologiczna

Do tego dochodzi wojna USA vs Chiny, bo Huawei jako jedyna z firm na świecie ma monopol poniekąd na modemy i anteny 5G, jako pierwszi zaczeli je robić i maja je najtaniej, co się nie podoba USA, dlatego u siebie próbują pchać to 5G jak najszybciej, żeby wyprzedzić Huaweia.

5G może przynieśc nam fajną przyszłość, ale nie jest to teraz, nie będzie za rok i nie będzie za 2 lata, wszyscy co mówią i próbują sprzedać wam cos z 5G w aktualnym świecie - tym bardziej w Polsce - gadają głupoty. Jednak jak już 5G będzie na tyle dojrzałe, to damn.. sam nie mogę się doczekać 😍