niesprzespana noc? pokuta przez kilka dni...

Zawsze sprawdzam w internetach rzeczy. które mi się przydarzają, lub jak ktoś zada fajne pytanie. Wczoraj na noc dziwnym trafem 2h przed pójściem spać wypiłem około 2.5L Coli zero i wody - może się domyślić jak wyglądała moja noc :x

Budzenie się co 2 godziny, żeby iść do toalety nie wróży dobrego dnia i nie można tak przerywanego snu nazwać ‘dobrym’.

Więc jak możemy zregenerować się po takiej JEDNEJ cięższej nocy?

sprawa nie jest taka prosta - a może i jest?

Wydłużenie snu dnia następnego może pomóc i taki zabieg jest jak najbardziej wskazany. Jednak są badania, które pokazują, że osoby, którym przerywano sen jednej nocy i spowodowało to duży ‘dług snu’ potrzebowali AŻ 4 DNI, żeby naprawić ‘szkody’ wyrządzone taką jedną zepsutą nocą.

Estimating individual optimal sleep duration and potential sleep debt

Więc mimo, że może się wydawać, że to tylko jedna noc, to nie bądzcie zdziwieni, że przez kolejne 2-3 dni nie będziecie po prostu sobą.

Jest duża szansa, że nawet 1-3 dni po takiej nocy, będziecie bardziej głodni, mniej będziecie się ruszać, będziecie mieli mniej energii i ciężej wam będzie się skupić na różnych rzeczach.

Jednak warto zauważyć, że każdy jest inny i ten dług snu będzie też inny w zależności jak mocno ktoś zawali taką nockę. Jedni będą mieli ten dług snu w postaci wstania 1h wcześniej niż zwykle, inni bo prześpią tylko 4h, z czego tak naprawdę tylko 1h będzie głębokim snem - RIP

jedna noc, a kilka dni pokuty

Także, miejcie na uwadzę, że zerwanie nawet 1 nocki, może powodować negatywne skutki przez kilka dni (o ile jest to dośc mocne ‘zarwanie’ nocki).

Jednak jest jedna rzecz, która może nam pomóc z tym walczyć - i to właśnie będę starał się dzisiaj praktyktować po pracy.

drzeeemki!

Drzemki! Drzemanie może być pomocne w takim przypadku, tak samo jak jest pomocne u osób, które pracują na różne zmiany. Drzemki są pomocne także u osób, które stają się senne w ciągu dnia - są po prostu osoby, które ‘potrzebują’ drzemki, mimo, że miały super przespaną noc.

Niektórzy właśnie robią sobie drzemki w odpowiedzi na nieprzespane noce w celu zniwelowania ‘sennego długu’.

Co ciekawe, nawet u osób co śpią dobrze w nocy, krótka drzemka w ciągu dnia może poprawić nastrój, czujnośc takiej osoby, a także może ona poprawić zdolności poznawcze.

Czyli patrząc na to praktycznie, o ile drzemka w ciągu dnia, nie przeszkodzi komuś w pójściu spać o typowej dla niego porze i nie zakłóca ona długości czy jakości snu następnej nocy, to taka drzemka może przynieśc trochę korzyści u niektórych osób - warto testować na sobie.

Jednak jeżeli ktoś drzemie w ciągu dnia, a potem nie może zasnąć do póżnych godzin wieczornych/nocnych, jest to znak, że drzemki nie są dla takiej osoby ;)