bądź tak dobry, żeby Cię nie ignorowali

Ostatnio słuchałem bardzo fajnego audiobooka, którego tytuł podam potem - i tak, ‘słucham’ książek, po prostu nie lubie czytac, a audobiooki mi pomagają w tym wszystkim (stąd też jestem fanem słuchania podcastów i książek)

podążaj za pasją mówili…

Jeden z profesorow tam właśnie obala, to co wszyscy mówią na świecie ‘podążaj za swoją pasją’, ‘rób w życiu to, czym się pasjonujesz’.

Jednak po wywiadach z ludźmi, którzy osiągneli wielki sukces zawodowy i życiowy i teraz sa miliarderami - wcale nie jest tak kolorowo, mimo, że takie osoby mogą nawet mówić w swoich motywacyjnych przemowach trochę inaczej.

W sławnym przemówieniu Steve Jobs na jednym z uniwersystetów, powiedział studentom, ze mają nie słuchac nikogo, nie muszą robić to czego się nauczyli na studiach, mają podążać za swoją pasją.

Gdzie on kompletnie sam tego nie zrobił - jego historie warto przeczytać.

W książce jest mowa o tym i pokazane są dowody na to, że większość ludzi tak naprawde nie jest dobra w tym czym się pasjonuje. A do tego, pasje, które ludzie uważali, że mają rozwinięte na bardzo wysokim poziomie, miały się bardzo mało do tego, czym sie aktualnie zajmują zawodowo.

Tutaj przyklad: Steve Jobs pasjonował się muzyką i tańcem, nigdy go nie interesowalo to co robił w Apple, zaczął to robić dla zarobku, bo widział okazje - dopiero potem to się stało jego pasją…

co książka przedstawia

No i własnie, tutaj dochodzimy do tego co książka nam mówi…

Skupianie sie na swojej pasji, zamiast “SKILLU” czyli umiejętności, w której jesteśmy naprawdę dobrzy, może być naprawdę czasami bardzo niebezpieczne.

Takie sytuacje mogą spowodować, że zamiast robić, to w czym ktoś jest dobry, ale jednak ma inne pasje, to taki człowiek może przerzucić się z pracy, w której jest dobry i np. dużo zarabia, na coś czym się pasjonował, ale nie jest w tym dobry - straci dobrze płatną pracę, a z pasji może się okazać ‘całe nic’.

Pasja nie oznacza zawsze, że ktoś będzie w tym naprawde dobry - tak, są takie osoby, ale takie przypadki można liczyć na palcach jednej ręki.

wywiady

Autor książki rozmawia z dziesiątkami ludźmi, którzy odnieśli duży sukces w życiu i przedstawia ich historie, analizuje naukowo to wszystko i pokazuje wyniki.

W ksiazce moim zdaniem jest bardzo fajnie przedstawione, że najlepszym sposobem nie jest dobór wcześniej istniejącej ‘pasji’ do tego co będziemy robic, ale na odwrót…

jesteś w czymś dobry? bądź bardzo dobry

Dokładnie, pasja w 90% przypadkach pojawia się po czasie - jak jesteśmy w czymś zajebiści, robimy robote, to ważne jest, żeby rozwijać tę umiejętność i wtedy to, nad czym tak ciężko pracujemy stanie się pasją.

Takie własnie podejście mieli Ci co osiągneli sukces - przykładów i wniosków w ksiazce jest dużo więcej, ale skoro już o niej mowa to…

So good they can’t ignore you
Książka: So good they can’t ignore you

Czyli tak jak tytuł mówi, bądź w czymś tak dobry, rozwijaj to, żeby to stało się Twoją pasją, a ludzie do okoła nie będą w stanie, w danym środowisku po prostu przejść koło Ciebie obojętnie.

jak ja to widzę?

Osobiście widzę to tak, że większość ludzi patrzy tylko na jedną połowę całego równania, jeżeli chodzi o pracę/pasję.

Podążanie za pasją jest fajne i ważne, bo jak nie będziemy robić tego co lubimy, to można się zajechać. Ważne, żeby znaleźć sposób, żeby polubić to co robimy i w czym jesteśmy dobrzy.

Pasja znajdzie się sama… większość ludzi lubi robić to, w czym jest dobra - oczywiście są wyjątki, ale tych jest mało.