starożytna historia 🤯

Kojarzycie Historie Starożytną nie? To było jakies 5000 lat temu i każdy myśli, że to była jakaś tam pierwsza cywilizacja, bo nigdy w szkole na lekcjach histroii sie o niczym innym nie mówi.

To było jeszcze tysiące lat przed Grekami czy Rzymianami. Nikt z ludzi, którzy się mocno tym nie interesują nie mają pojęcia co było przed ‘starożytnością’.

czemu o tym piszę? Otóż naukowcy odkryli…

… ślady stóp w Południowej Arabii, które mają 120 tysięcy lat 🤯. Dokładnie, dobrze widzicie, 120 000 lat temu ktoś tamtędy chodził, a jego ślady zostały zachowane i odkryte w tym roku.

odkryte ślady
odkryte ślady

Jak to się stało? Też mnie to zastanowiło - DAMN, TYLE LAT, JAK TO WYTRZYMAŁO?

Takie skamieniałe ślady stóp powstają gdy zwierze czy też człowiek wejdzie na wilgotna powierzchnię taką jak błoto czy piasek znajdujący się wśród lini brzegowej. Osad zawierający odbity ślad ostatecznie wysycha, a gdy wyschnie jest on bardziej odporny na zniszczenie - tak jak glina przykładowo.

odkryte ślady #2
odkryte ślady #2

To jak się zachowuje, to po prostu już natura - wiatry, czy działanie wody nakładają na ten powstały ślad nową warstwę, przykrywając ten ślad/ślady. Wtedy ten osad znowu zostaje zagęszczony, a następnie scementowany tworząc skałę - czyli ślady stóp ulegają skamienieniu przez np. x-lat jak taki proces się powtarza.

Co ciekawe, takie skamieliny powstają tylko w BAAARDZO rzadkich przypadkach, ich zachowanie naprawdę graniczy z cudem. Aby skamielina powstała muszą być do tego warunki idealne, do tego musi to przetrwa setki, setki tysięcy czy nawet miliony lat.

Wiele skamielin było tak starych, że pewnie sama ziemia je wchłoneła poprzez ruchy tektoniczne. Patrząc na to co wiemy, a co się czasami odkryje, to tak naprawde nie wiemy nic. Są pewnie miliony gatunków czy to zwierząt, roślin, czy własnie ludzi, które nie pozostawiły po sobie śladu i pewnie ich nie poznamy.

A teraz pomyślmy… 120tyś lat temu, ślad człowieka. My znamy historię która ma 5000 lat. ale 120tyś lat temu? to jest 25 razy tyle. Historia, która znamy, o której się uczymy, to nie jest nawet 1/100 tego co było kiedyś.

jest tego więcej

Do tego, nie wiem czy wiecie, ale w 1939 roku w niemczech została też odkryta figura/sztuka człowieka-lwa… jej wiek? 40tys lat. Myślimy, że piramdy były czymś super i najstarszym co jest na ziemi, a jak widzimy, 40tys lat temu ludzie już potrafili zrobić statuę człowieka-lwa.

Patrząc na to, nasza ‘historia’ te całe 5tyś lat, które ‘znamy’ jest tak naprawdę w obrębie całego życia ziemi - nowoczesnością. Pytanie jakie pozostaje - czemu cywilizacja, która znamy ma około 8000 lat?

Jedną z opcji jest to, że ‘kiedyś’ było trzeba bardzo dużo podróżować, a podróżowanie łączyło się z tym, że nie powinno się mieć bagażu, więc bez sensu było mieć obciążenie.

‘opowiadacze historii’

Kiedyś z tego co wiadomo głównym źródłem informacji było opowiadanie historii, bardzo dokładnych historii. Starożytni Grecy zapamiętywali całe historie. Kiedyś ludzie mieli naprawdę świetną pamięć, ba, nawet teraz w USA, niektóre sekty Żydów mają swoich ‘ludzi’, którzy znają na pamięć całą Torę.

Tzw. ‘story tellers’, czyli osoby, które opowiadały historie sprzed lat byli też popularni w Afryce. Otóż arcykapłani afrykańscy uzywali pamięci teatralnej do zapamiętania swojej całej mitologi. Było tam tak, że jak źle zapamiętałeś historie, to po prostu ginąłeś/aś.

Jest jedna historia, której opowiedzenie w całości zajmuje… 2 lata - tak, dokładnie :D

Możecie wygooglac ‘Credo Mutwa’ - był to ostatni kapłan ‘story teller’ i napisał on książkę "Indaba my Children"

Mamy też dowody na to, że australijska historia werbalna rdzennych mieszkańców Australii była niezwykle dokładna od tysięcy lat.

Dobra, nie wiem jakim cudem o tym napisałem, zafascynowało mnie 🤣

Ja sam Today I Learned mam nadzieję, że też się czegoś dowiedzieliście!