dietbreaki i refeedy, wkrótce więcej info!

Diet breaki, refeedy to ostatnio bardzo popularny temat. Moim zdaniem bardzo dobrze, bo jest on ciekawy i przydatny.

Aktualnie w trakcie powstawania są 2 badania robione przez osoby, które po prostu wiedzą co robią.

Jedną grupą osób robiących badanie o diet-breakach jest Eric Helms, James Krieger i Jackson Peos. Badanie to będzie robione na kulturystach (naturalnych) i ma na celu odpoweidzieć na kilka pytań, któe do tej pory są zadawane, ale jeszcze nikt na nie nie odpowiedział. Otóż chodzi o to, jak wpływa ograniczenie energii (deficyt kaloryczny) u osób szczupłych, bo do tej pory wszystkie badania o diet-breakach czy refeedach były robione na osobach trochę grubszych i raczej niećwiczących.

dietbreak-refeed-study
Jak będzie wyglądać badanie?

Szukają osób, które są już przynajmniej 4 tyg na redukcji i stracili przez ten czas więcej niż 2% całkowitej masy ciała. Mają stawiać się w laboratorium 5 razy w tyg. Badanie sprawdzi jak długi refeed/diet break jest potrzebny zależnie od tego jak długo utrzymywany był deficyt oraz jak duży on był. Eric Helms i ekipa postarają się sprawdzić te wszystkie rzeczy, a głównie czy wystarczy 2 dni refeedu, może jednak 3? A może jednak potrzeba całego tygodnia na zeru kalorycznym, żeby zobaczyć benefitu w postaci poprawy hormonów i innych rzeczy? Szukają do badania ludzi, którzy przygotowujś się do zawodów, lub po prostu w czasie redukukcji i mają niski poziom tkanki tłuszczowej. Badanie będzie super ciekawe i nie mogę się doczekać, aż zoabczymy wyniki.

Czego można się spodziewać?

Zgaduje, że stwierdzą, że 2-3 dni bycia na zeru kalorycznym da ‘jakieś’ rezultaty, ale dopiero tygodniowa przerwa okaże się dawać prawdziwe benefity. Jestem ciekawy czy jakoś tutaj rozważą to na ile wydłuży się redukcja wplatając tygodniowe przerwy w porównaniu do 2-3 dni refeedów (rozwazą plusy i minusy obu podejść) Ciekawi mnie także tutaj efekt adaptacji, czy będą to jakoś badać i sprawdzać i jak te adaptacje zachowają się po różnych okresach przerw w diecie. Jeżeli okaże się, że podczas 2 dniowego refeedu niwelujemy adaptacje tylko na 1 dzień, gdzie przy tygodniu minimalizujemy je na okres 2 tyg, no to mamy prostą odpowiedź co będzie lepsze. Drugie badanie jakie jest w trakcie trwania jest od Erica Trexlera - osoby, któa jest poniekąd specem od adaptacji metabolicznych, on swoje badanie też robi na zawodnikach - tutaj niestety nie znalazłem informacji jak badanie ma wyglądać, jednak jednego jestem pewny - tutaj Eric na 100% sprawdzi jak refeedy i diet-breaki wpłynął na adaptacje.