tkanka tłuszczowa. a co to, a po co to?

Składa sie ona z komórek zwanych adipocytami, nazwa ta się wzięła od 2 słów (adipo - tłuszcz, cell = komórka) więc, komórka tłuszczowa. Tak, dokładnie, tkanka tłuszczowa składa się z komórek tłuszczowych.

można się rozejśc… albo i nie…

Głównym typem, występującym u ludzi jest komórka tłuszcozwa zwana WAT - biała tkanka tłuszczowa, jak możecie sie domyśleć, nazwa się wzięła od tego, iż.. jest ona biała. Występuje także BAT, czyli brązowa tkanka tłuszczowa.

Ludzie nie zdają sobie sprawy, ale w naszym ciele żyje sobie setki miliardów komórek tłuszczowych, których średnica wynosi około 80 micro-metrów - jest to jedna milionowa metra. Sami sobie to wyobraźcie, jak małe one są ;)

Komórka tłuszczowa - biała, składa się w głównej mierze z trójglicerydów, to nie jest ważne co to jest, ale trzeba pamiętać, że takie trójglicerydy zajmują około 80% komórki tłuszczowej, a pozostałe 20% to woda, oraz jakies zagnieżdzone komórkowe ‘mechanizmy’, dzięki którym produkowane są enzymy, białka i inne ważne dla organizmu rzeczy.

dokładny deficyt 3500kcal tygodniowo

Skąd się wzięło, że żeby zgubić 0.5kg tkanki tłuszczowej, trzeba mieć w tygodniu deficyt około 3500kcal?

Weźmy 0.5kg tkanki tłuszczowej, zakładamy, że około 90% to trójglicerydy, reszta, to woda i inne dodatki. Więc po odjęciu tych 20%, zostaje nam 400g, co daje około 3600kcal (1g = 9kcal), więc 0.5kg tkanki tłusczowej przechowuje około 3600kcal w postaci energii, która musimy wykorzystać, aby to stracić.

Pamiętacie pewnie z moich artykułach o adaptacjach, po co w ogóle nam tkanka tłuszczowa. Jednak dużo ludzi nadal twierdzi, że nie jest ona potrzebna i trzeba się jej całkowicie pozbyć i chodzić z prążkami na dupie cały rok.

Jednak tkanka tłuszczowa pełni rolę miejsca, skąd ciało/organizm będzie czerpać energię jak jej zabranie z tej dostarczanej z zewnątrz. Co ciekawe, dopiero w latach 90tych, odkryto dodatkowe funkcje jakie pełni tkanka tłuszczowa, wcześniej wszyscy myśleli, że to tylko przechowywalnia energii, nic więcej.

Jak wiecie ze swoich kalkulatorów kalorii, tłuszcz jest wyjątkowy pod względem ilości energii jaką posiada na 1g, dlatego też jest on tak wazny dla organizmu, bo w małej ilości tkanki tłuszczowej, organizm chowa ogromne ilości zapasowej energii, która tam zawsze będzie czekać, jak nastaną złe dla naszego organizmu czasu (redukcja - jednak kiedyś to było poprostu brak jedzenia i było trzeba polować :P).

założenie

Jakbyśmy założyli, że energia będzie pochodzić tylko z tkanki tłuszczowej, i nic innego nie będzie tracone w czasie braku jedzenia, to wyobraźcie sobie 80kg osobę z 20% tkanki tłuszczowej. To daje nam 16kg tłuszczu, a to daje około 115tys kalorii (około).

Zakładając, że człowiek potrzebuje 2000kcal na dzień, to dzięki takiemu zapasowi, może w teorii przeżyć 60 dni bez jedzenia - gdzie pewnie normalnie będzie to więcej, bo zajdzie kompensacja, oszczędnośc wykorzystania energii itd - ale rozumiecie zasadę ;)

Pamiętacie pewnie badanie, gdzie koleś co miał ponad 50% tkanki tłuszczowej, ważył ponad 200kg, był pod opieką lekarzy, przeżył ROK bez jedzenia. Jedynie co mu dawano to witaminy i minerały oraz wodę - ale tak, tkanka tłuszczowa utrzymała go tak długo przy życiu, a do tego po roku naprawdę dużo schudł.

ktoś musi przechowywać energię

Dlaczego tłuszcz jest tak dobry, jęzeli chodzi o przechowywanie energii?

No cóż, bo węglowowany nie są, one są praktycznie od razu wykorzystywane na energię (high carb for live <3). Wszystko przez wodę. Węgle przechowane są jako glikogen wątrobowy i miesniowy. Na 1 gram węglowodanów przypada około 4g wody, która przetrzymujemy. Jak pamiętacie z tkanki tłuszczowej, trójglicerydy potrzebują tylko około 1g wody, to daje 4x mniej potrzebnej wody do ‘życia’ komórki.

Jak widzicie, tłuszcz, patrząc z ewolucyjnego punktu, maj bardzo duży sens i jest potrzebny, dlatego też kobiety mają go zawsze dużo więcej. Tkanka tłuszczowa w piersiach i biodrach jest potrzebna do produkcji energii po ciąży, w celu nakarmienia dziecka.

Ciekawostka

Dzięki laktacji kobieta po porodzie ma możliwość karmienia dziecka piersią, a co ciekawe, oporny tłuszcz w piersiach i biodrach, w czasie laktacji, sam siebie się mobilizuje, żeby łatwiej się z niego tworzyła energia.

bolesna prawda…

Teraz jednak trochę smutku, każdy myśli, że jak się redukuje, to tracimy tkankę tłuszczową… jest to półprawda, to komórek tłuszczowych nie tracimy, są one po prostu opróżniane z trójglicerydów i wody, ale komórki same w sobie zostają!

Dlatego właśnie jak się ktoś odchudzi, to potem tak łatwo jest spowrotem wrócić do starej wagi - komórki muszą się tylko wypełnić, a nie tworzyć na nowo.

Jednak cieawsze jest to, że mimo, iz nie możemy ‘zabić’ komórek tłuszczowych, to jak najbardziej możemy wytworzyć nowe - dzieje się to wtedy jak wszystkie aktualne komórki są już zapełnione.

Jak się utworzą nowe komórki, a potem redukujemy - cyk, nie tracimy ich, one tam są, zmniejszają się tylko.

Oczywiście są sposoby na pozbycie się komórek tłuszczowych (np. liposukcja), ale po za tym, na ten moment w nauce, nie ma skutecznych sposobów na ich całkowite się pozbycie, dlatego tak ważne jest np. dbać o prawidłową wage dzieci, czy swoją w młodych latach, bo potem na starośc będą problemy jak nam spadnie aktywnośc, a dalej będziemy jeść tyle samo - nagle te komórki z dzieciństwa zaczną się dużo łatwiej wypełniać.

Mimo, że może się wydawac, iż tkanka tłuszczowa to samo zło, co jest źle promowane w świecie fitness - każdy jej chce się pozbyć za wszelką cenę, to praaktycznie większośc, nie zdaje sobie sprawy, że tkanka tłuszczowa odgrywa jedną z ważniejszych rół w naszym organizmie.

to dość nowe info

Czyli to co pisałem,że zostało odkryte ledwo 20 lat temu…

Jedną z ról jest bezpiczeńśtwo organów wewnętrznych, dzięki jej fizycznym zdolnościom niweluje ona uderzenia, czy siły dużo lepiej niż mieśnie, więc używana jest ona do ochrony wszystkiego, co jest w środku w naszym ciele.

Tkanka tłusczowa działa także jako izolacja - myślę, że każdy z was wie, że jak ma mało tkanki tłuszczowej, to wiecznie mu zimno ;)

Dużo ludzi nie wie, że tkanka tłuszczowa odgrywa bardzo ważną rolę w odporności, a także w odpowiedzi na rózne miejsca zapalne w organizmie. Dzięki odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej, lepiej zwalczamy różne choroby.

Jest masa przypadków u osób, które długo redukują i maja już mało tłuszczu - ciągłe choroby, problemy zdrowotne, masa leków, ale jadą dalej, bo jeszcze te 2% trzeba zjechać.

Jednak więcej, nie oznacza lepiej! Ludzie otyli sami sobie szkodzą, bo nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje przewlekłe stany zapalne, ale tzw. niskiego poziomu, które powodują iż nie wszystko działa w organizmie tak jak powinno.

Jest jeszcze jedna ciekawostka, tkanka tłusczowa przechowuje także glukozę, jest to jedno dodatkowe miejsce, oprócz mieśni i wątroby, gdzie ona się znajduje. Co ciekawe, ludzie bez tkanki tłuszczowej (są takie choroy, np: lipodystrofia ) maja chroniczne wysoki poziom glukozy we krwi. Czemu? Bo mieśnie i wątroba mają swoje limity, jak wy je wyczerpienie, a nie będzie tkanki tłuszczowej do przechowanie jej nadmiaru, wszystko zostaje w krwiobiegu.

tkanka tłuszczowa ma wiele zadań

Jak widzicie, tkanka tłuszczowa, to nie tlyko przechowywanie energii na zapas, pełni ona masę róznych ról, patrząc na dzisiejsze badania i z tego co sam się nauczyłem, niektórzy uważają, że tkanka tłuszczowa powoli staję się osobnym ‘organem’.

Metabolizm glukozy, ciśnienie, apetyt, sytość, hormony płciowe, - na to wszystko wpływa tkanka tłuszczowa. Leptyna? Też tkanka tłuszczowa. Ogólnie coraz to więcej badań wychodzi, co tak naprawdę tkanka tłuszczowa dodatkowego robi, a jej brak jakie problemy powoduje.

Testosteron jest przekształcany w estrogen w komórkach tłuszczowych zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. W rzeczywistości większość estrogenu u mężczyzn pochodzi z konwersji testosteronu w komórkach tłuszczowych. Noszenie większej ilości tkanki tłuszczowej dla mężczyzn oznacza nie tylko więcej estrogenu, ale także mniej testosteronu.

Dlatego np. mówi się, że jak ktoś jest ‘grubszy’, najpierw powinien skupić się na redukcji, a potem budowaniu mięśni, będzie miał łatwiejszą drogę - W TEORII, bo wiadomo, że budować mięśnie można tak samo dobrze na wyższym BF - wszystko zalezy od tego ile tej tkanki tłuszczowej ktoś ma!

O tkance tłuszczowj można pisać i pisać, jest masa rzeczy, których jeszcze nie wiadomo, albo wiadomo, ale instagram to nie jest miejsca na pisanie książek ;)

Jak się czegoś ciekawego dowiedzieliście - super, jak nie, to mam nadzieję, że przynajmniej odświeżyliście wiedzę!