dieta tłuszczowa a ilość spalanych kalorii

Wszyscy pewnie pamiętacie badanie, które mówiło, że więcej kalorii spalamy w ciągu dnia na diecie tłuszczowej, Kevin Hall dalej szaleje i wziął pod lupę to jeszcze bardziej niż ostatnio i wyciągnął następne wnioski.

Diet carbs versus fat: does it really matter for maintaining lost weight?

Ponowna analiza, jeszcze bardziej dokładna niż poprzednia, ale uwzględniając pierwotne założenia tamtego badania pokazała, że tak naprawdę nie ma statystycznie istotnych skutków składu diety na wydatek energetyczny. Czyli nie ma znaczenia, czy jesteśmy na HighFat czy HighCarb - oczywiście pomijane tutaj są rzeczy jak wydatek energetyczny na treningu czy NEAT.

W full texcie, który jest dostępny w linkowanym abstrakcie po prawej stronie -> Download PDF, jak ktoś jest zainteresowany można przeczytać dokładną analizę danych. Jednak po analizie tego badania, jak i innych podobnych, jest jeden warunek, aby redukcja tkanki tłuszczowej była trwała. Jaki to warunek? Utrzymanie danej diety.

Utrzymywanie narzuconych diet w każdym badaniu jest największym problemem i to sprawia największe trudności ludziom. Mówienie im jak jeść, a to niekoniecznie pasuje do ich stylu życia. Głównie dlatego, iż po utracie wagi, rośnie nam apetyt, więc jak sobie czegoś odmawialiśmy przez całą ‘redukcję’ to potem tego pragniemy jeszcze bardziej i trudno jest nam oprzeć przed pewnymi produktami.

Jako, iż żadna z diet nie wykazała jeszcze klinicznie znaczącej przewagi nad innymi, to najlepszą dietą będzie ta, którą ludzie będa przestrzegać długoterminowo, to właśnie najbardziej pomoże w utrzymaniu utraconej tkanki tłuszczowej.

Lubisz jeść węgle i nie wyobrażasz sobie bez nich życia? Dobrze, jedz węgle. Lubisz tłusto, a węgli nie lubisz - jasne, jedz tłusto, jeżeli to Ci pomoże utrzymać dietę długoterminowo