da się przytyć przez jeden posiłek?

Zacznijmy od tego, że przytyć przez 1 posiłek, który ma bardzo dużo kalorii jest bardzo ciężko. Jednak jak wiemy, w święta jemy dużo, ale nie tylko przy kolacji wigilijnej, trwa to praktycznie przez 3 dni, a do tego to nie przez godzinę/dwie, a przez całe dnie - nie oszukujmy się, tak jest.

to nigdy nie jest ‘tylko’ jeden posiłek

Jeżeli dostarczymy organizmowi bardzo dużej ilości kcal w ciągu krótkiego okresu, to nasze ciało będzie próbowało to spalić na wszystkie sposoby, a do tego próbuje jak najszybciej wydalić ten dodatkowy pokarm i zaczyna się wojna o toaletę z resztą rodziny.

Ludzie, zwykli szarzy, co nie liczą kalorii i nie uprawiają sportów, najbardziej tyją w święta, od 0.5 do 2kg w ciągu tego okresu (a to tylko 2-3 dni).

teoria

Jeżeli przejadamy się z przewagą węglowodanów to za każde 1000kcal powyżej zapotrzebowania przytyjemy około 0.1kg tkanki tłuszczowej.

Mało? Jasne, tylko, że to tylko teoria. Ludzie przeważnie przejadając się robili to w 1dzień, im dalej w las, tym łatwiej jest przybrać na wadzę, jak naszemu ciału kończą się miejsca, gdzie może przechować te kcal.

W święta tak naprawdę przejadamy się potrawamy wigilijnymi. Nie ma co ściemniać, o ile wasi rodzice i rodzina nie są jakimis fit-freakami, to potrawy będą klasyczne - czyli bogate w tłuszcze.

wybieraj z głową

Przejadanie tłuszczów ponad zapotrzebowanie, skutkuje w bardzo szybkim i łatwym zyskaniu tkanki tłuszczowej. Przejadając węglowodany, droga jest dużo dłuższa i trudneijsza, aby zostały one przerobione na tkankę tłuszczową.

W świeta dochodzi także alkohol, który jest wykorzystywany przez nasze ciało jako pierwszy i cała reszta kcal, o ile już wykorzystamy swoją pulę kalorii pójdzie w tkankę tłuszczową.

Jak przejadamy się w świeta potrawami wysoko-tłuszczowymi, to zyskamy więcej niż te 0.1kg na 1000kcal.

Także, patrząc na to pod względem faktów, 1-3 dni lekkiego przejadania, a nie obżarstwa, najwyżej cofnie nas o 2-3tyg w redukcji (o ile ktoś redukuje). 1-3 dni mocnego przejadania, może spowodować cofnięcie w redukcji nawet o miesiąc i więcej.

efekt lawiny

Najgorsze jest przejadanie się w następne dni, a nie samą wigilię, a do tego najgorsze jest jedzenie potraw wysokotłuszczowych.

Więc tak, można przytyć w święta i to sporo, o ile się nie ma kontrolii nad tym co jemy. Jeżeli nie umiemy przestać na 1 kawałku sernika czy 5 pierogach, musimy się liczyć z tym, że po prostu przytyjemy.

Przejadajac 10tys kcal jednego dnia, mozemy przytyc od 0.5kg nawet do 1,5kg tkanki tluszczowej - jednak badzmy szczerzy, w 1 dzien tego nie zrobicie. Ale w 2dni? Łatwo. W 3 dni? Jeszcze łatwiej.

Jednak, o ile nie macie zawodów czy sesji zdjęciowej 1 stycznia, to po świetach wracacie do swojego i żyjecie dalej, akceptując to, że właśnie przez 3 dni straciliście miesiąc redukcji - zdarza sie.