sen i godzina posiłków a hormony

Czy sen i godzina, o której spożywamy posiłek wpływają na spożycie pokarmu i jego regulację hormonalną u zdrowych osób dorosłych z nadwagą / otyłością?

Sleep and meal timing influence food intake and its hormonal regulation in healthy adults with overweight/obesity

Postanowiono przyjrzeć się powyższemu, więc zebrano pewną grupę ludzi i przeprowadzono małe badanko. Niestety tylko 5 osób ukończylo cały proces, ale jak to z każdym badaniem, może to dać wskazówki na przyszłość.

Jedzenie było sprawdzane, a także pobierano próbki krwi w celu sprawdzenia poziomów hormonów regulujących apetyt czy głód.

Zastosowano 2x2 badania krzyżowe w warunkach szpitalnych.

  1. Sen od godziny 0:00 do 8:00
  2. Sen od godziny 3:30 do 11:30

A do tego wprowadzono 2 zmienne:

  1. Jedzenie po 1/5/11/12,5h po przebudzeniu
  2. Jedzenie po 4.5/8.5/14.5/16h po przebudzeniu

Naukowcy odnotowali istotne powiązania snu z posiłkami a także trendem spożycia tłuszczów i soli.

Nocne stężenia greliny były wyższe w normalnych warunkach snu i posiłku w porównaniu do późnych. Stężenia leptyny także były wyższe w nocy w normalnych warunkach posiłkowych. Wykazano, że sen może mieć znaczny wpływ na greline jak i glukagonopodobnego-peptydu-1, ale nie leptyny - więc tutaj rozumiem, że sen w odpowiednim czasie odegrał bardziej znaczącą rolę niż godziny posiłków.

Wnioski?

Jak to zawsze, wyniki sugerują, że odpowiedni sen i pora posiłków MOŻE (ale nie musi) wpływac na wybór jedzenia i dzienny bilans energetyczny.