sytość po posiłku - wystarczy sobie wyobrazić

Sytość po posiłku nie zależy tylko i wyłącznie od tego ile zjemy, ale także co siedzi w naszej głowie. Czyli sytość to nie tylko fizjologiczne odczucie, ale także psychologiczne.

Zjedzenie tego samego posiłku, ale myslenie, że się zjadło więcej, lub myślenie, że takie coś nas powinno nasycić może zmienić odczucia prawdziwego głodu i sytości.

Brzmi dziwnie, wiem, ale… według tego badania tak właśnie jest.

We are what we (think we) eat: The effect of expected satiety on subsequent calorie consumption

Aż do tego badania, nidy nie sprawdzano ‘oczekiwanej sytości’ po różnych posiłkach, żadno badanie nie pytało badanych, jaka mogą sytośc odczuwać.

Celem tego badania była próba manipulacji odczuwania sytości po posiłku. Posiłkiem było jedzenie o konsystencji stałej (nie płyny). Sprawdzano także apetyt po takim posiłku.

Badano także greline, czyli hormon odpowiedzialny za sytość.

26 uczestników, podawano im omlet zrobiony z 3 jajek. Jednak jedna grupa dostała informacje, że omlet został zrobiony z 2 jajek, a druga grupa dostawała informacje, że z 4 jajek.

Po takim posiłku i takiej informacji, ludzie którzy myśleli, że zjadli 4 jajka, po 4 godzinach mieli mniejszy apetyt i byli bardziej nasyceni. Do tego szybciej sie najadali posiłkiem, który był 4 godziny po omlecie.

Wyniki badania pokazują, że umysł człowieka to mocne narzędzie. Osoby, które myślały, że zjadły więcej i wierzyły w to, że są po 4 jajkach są bardziej najedzeni w późniejszych porach zjadali mniej i czuli większą sytość po posiłku.

Więc jak chcecie redukować wystarczy uwierzyć, że zjedliście więcej, to spowoduje, że w ciągu dnia będziecie mniej głodni.

Jeszcze trochę i zostane coachem i będę robił szkolenia “3 jajka istnieją tylko w głowie, pomyśl, że to było 5 jajek!”