adaptacje metaboliczne na masie?

Jako, że zbliża się lato (jak co roku), to spojrzymy na śniadanie pod względem redukcji.

  • jak myslicie, czy ilość kalorii w śniadaniu wpływa na nasz organizm?
  • czy zawartość makroskładników ma znaczenie?

badanie

W badaniu wzielo udzial 93 mało aktywnych osób.

Na nasze nieszczescie nie robia takich badan na aktywnych, trenujących siłowo osobach - dlatego zawsze należy brać poprawkę na takie rzeczy i wyciagąć swoje wnioski

High caloric intake at breakfast vs. dinner differentially influences weight loss of overweight and obese women

Badanie trwalo 12 tygodniu, wszystkie posili byly dostarczane przez badaczy, a osoby byly podzielone na 2 grupy.

  • jedna grupa jadła duże śniadanie - 700kcal, sredni obiad - 500kcal i bardzo mala kolacja - 200kcal.
  • druga grupa jadła małe śniadanie, taki sam obiad i duza kolacje - po prostu odwrócono kolejność kalorii.

1400KCAL?! CHCIELI ICH ZAGŁODZIĆ?!

No nie bardzo, jak ktos siedzi na dupie całe dnie, a do tego chcę schudnąć, to czasami sie moze okazac, że tyle musi jesc. Do tego naukowcy mieli specjalne założenia do tego badania, jak organizm zareaguje długoterminowo na taka podaż kalorii zmieniając podaż kalorii w różnych porach dnia.

wyniki badania

Obie grupy zredukowały dość mocno, ale waga spadła dużo bardziej u grupy, która jadla duzo wieksze śniadanie. 8,7 kg kontra 3,6kg.

Co ciekawe, trójglicerydy zmnięjszyły się w grupie, która jadła duże śniadanie - aż o 33%, a zwiększyły się o 14% w grupie, co jadła dużą kolację. Również ciekawa rzecza jest fakt, że osoby co jadły duże śniadanie miały lepszą odpowiedź glukozy i insuliny, w porównaniu do drugiej grupy. Głód był dużo mniejszy w ciągu dnia w grupie, która jadła duże śniadanie.

zanim zaczniecie jeść wielkie śniadania…

Jest kilka rzeczy, na ktore warto zwrócić uwagę.

Badanie było self-reported, czyli osoby same mówiły ile zjadły i to może wyjaśniać fakt, że osoby co jadły duże kolacje, mówiły, że jedzą mniej, a tak naprawde jadły więcej w ciągu dnia, dopóki nie dotarli do kolacji.

EVERYBODY LIES - pamiętajcie, dlatego badania, w których są dane reportowane bez dokładnego sprawdzania trzeba brać z lekką dozą ‘wątpliwości’

Czemu można tak pomyśleć? Grupa co jadła dużą kolację miała dużo wyższe sygnały głodu w ciągu dnia, gdy zjedli marne 200 kcal na śniadanie - przez co byli bardziej głodni w ciągu dnia - stąd można przypuszczać, że zjedli więcej - jednak to tylko przypuszczenie, nikt nie wie jak było naprawdę, oprócz samych uczestników badania.

Niestety, ale różnica 5kg na przestrzeni 12 tyg, jedząc tą samą ilość kilokalorii, nie jest do osiągnięcia jeżeli ktoś nie kłamie :x

jednak!

To badanie, jak i kilka innych, potwierdza fakt, że jeśli zje się większe śniadanie, to organizm sobie reguluje apetyt na całą resztę dnia.

Więc jeżeli ktoś nie liczy kalorii, a chce mieć jako tako kontrolować to co się dzieje w ciągu dnia, to warto zjeść większe śniadanie. Warto też to zrobić na redukcji, MOŻE wtedy będą mniejsze zachcianki na jakieś słodycze w ciągu dnia i pod jego koniec.

no, ale co z tego?

Jak widzicie, badań jest pełno, ludzie wam moga powiedzieć ‘ale jest badanie, ktore mowi, że [XYZ]’ - nie warto zawsze wierzyć i ślepo robić to co zostało zrobione w badaniu.

Warto za to wyciągać swoje wnioski, pomyśleć czemu tak mogło się stać, sprawdzić na sobie i obserwować. Każdy jest inny, na kazdego bedzie dzialać coś innego.

Tutaj osoby były otyłe i cały dzień siedziałby na dupie - zupełnie inaczej organizm się zachowa jak ktoś jest aktywny albo ma trening rano. Czasami takie badania jest bardzo ciężko przełożyć to na ‘nasze życie’.

Jednak jest jedna rzecz, która ma wspólny mianownik we wszystkich badaniach o śniadaniu.

jedno jest pewne

Nie ważne kiedy je jemy, czy jest to o 8 rano, czy o 12, czy o 13 - śniadanie to pierwszy posiłek dnia. Najważniejsze, żeby miał on dużo białka, to może spowodować, że w ciągu dnia będziemy bardziej się bardziej najadać innymi posiłkami, a do tego nie będziemy mieli tak dużych zachcianek.

Testujcie i sprawdzajcie na sobie i nie wierzcie w ślepo, to co mówią osoby, nawet gdy powiedzą, że ‘jest takie badanie’.

Na redukcji zawsze najważniejszy będzie deficyt kaloryczny, ale są różne sposoby na to, co pozwoli inaczej odczuwać ten deficyt. BYĆ MOŻE, jak masz problemy z głodem i apetytem w ciągu dnia, to DUŻE ŚNIADANIE z DUŻĄ ILOśCIĄ BIAŁKA, może być strzałem w 10.