smart watch, jak bardzo dokładny?

W ostatnim tygodniu wyszły 3 badania, które sprawdzały przeróżne fitness trackery, od Apple Watcha, po Samsungi, aż po te bardziej profesjonalne Polary, Garminy czy FitBity.

Assessment of Accuracy of Overall Energy Expenditure Measurements for the Fitbit Charge HR 2 and Apple Watch Validity of Activity Trackers in Estimating Energy Expenditure During High-Intensity Functional Training Validation of Four Smartwatches in Energy Expenditure and Heart Rate Assessment During Exergaming

Badania pokazały, że w porównaniu do najlepszych i najbardziej skutecznych urządzeń, niektóre fitness trackery dobrze mierzyły tętno.

Jednak jeżeli chodzi o pomiar wydatku energetycznego na danym treningu, lub też w ciągu dnia, to żadnej fitness tracker ‘nie trafił’ z wartością.

Każde badanie sprawdzało inny wysiłek, od zwykłego życia czy spoczynku, do treningu interwałowego, jednak wszędzie były różnice.

Jedne trackery zaniżały wartość dośc mocno, inne zawyżały grubo o ponad +20%.

Więc mimo, że posiadanie takiego fitness trackera do liczenia kroków, czy sprawdzenia czasów i posiadania wielu informacji, które mogą być ciekawe, to bazowanie na ich danych dot. wydatku energetycznego jest po prostu mało skuteczne.

Nikt nie powinien bazować na tym, jeżeli chce sobie zmierzyć zapotrzebowanie lub decydować ile może zjeść danego dnia.

Tak samo, nie warto patrzeć na takie urządzenia (nawet opaski na klatkę piersiową) jeżeli chodzi o spalone kcal podczas wysiłku.

Żadne urządzenie, na ten moment nie jest miarodajne i niestety takie zwykłe na nadgarstek, czy tylko klatkę, nie sprawdzającego ile wydychamy powietrza, nie powie nam prawdy. Mogą to być przybliżone wartości, bo jak widać, różnice są +/- 20-30%.

Jednak od osoby do osoby ta różnica jest inna, nie jest powiedziane, że ‘to urządzenie myli się o 20%’ - jest to średnia. Każda osoba na treningu spala różną ilość kalorii, tak samo spala różną ilość kalorii siedząc na dupie.

Żadne urządzenie, które nie jest profesjonalnym sprzętem medycznym, nie powie wam, ile spaliliście kcal.

Dlatego też bazowanie na takich urządzeniach, czy kalkulatorach, może wam dać tylko pewną wartość referencyjną, do której można się odnieść i testować, ale nigdy bazować na niej w 100%

Jednak mimo, że takie urządzenia nie są dokładne, to mają super działanie motywacyjne jeżeli chodzi o to, żeby ktoś był aktywny - więc bardzo polecam.