jesz za dużo tłusczy w diecie?

Jesz za dużo tłuszczu, albo znasz kogoś kto to robi i mówi, że nie umie sobie z tym poradzić i ciągle przekracza zapotrzebowanie na ten jeden makroskładnik?

W takim razie poniższe badanie może być interesujące 😉

Effect of dietary fat intake and genetics on fat taste sensitivity: a co-twin randomized controlled trial

Wrażliwość smaku tłuszczu odnosi się do tego, jak organizm reaguje na spożywanie tłuszczu. Kiedy wrażliwość jest upośledzona, możesz to bardziej polubić i wybrać bardziej tłustą żywność, a uczucie sytości z tłuszczów zmniejsza się z czasem, co może łatwo doprowadzić do przejadania tłustych potraw.

Przeprowadzone badanie z 44 parami bliźniaków w wieku 16-68 lat dostarcza przekonujących dowodów na to, że jest to spowodowane zwyczajowym przyjmowaniem zbyt dużych ilości tłuszczu, a nie czynnikami genetycznymi (jak wiele osób uważa - niestety).

Jeden bliźniak z każdej pary został losowo przydzielony do diety niskotłuszczowej lub o wysokiej zawartości tłuszczu przez 8 tygodni.

dieta niskotłuszczowa

Dieta niskotłuszczowa została zdefiniowana jako <20% energii z tłuszczów, a dieta wysokotłuszczowa została określona jako> 35% energii z tłuszczów. Zalecenia dla każdej diety została stworzona przy pomocy praktykującego dietetyka, który opisał parametry każdej diety; lista żywności, która powinna i nie powinna być spożywana oraz każda osoba dostała kilka przykładowych przepisów przestrzegających danej diety. Trzeba jednak zauważyć, że w tym badaniu nie dostarczono żywności i także z tego co wyczytałem, nie kontrolowano ilości kalorii (Moim zdaniem jest dobre dla Ad Libitum - czemu? Czytaj dalej!).

porady dietetyczne

Porady dietetyczne, jak badanie wykazało, odniosły sukces w zakresie modyfikacji diety uczestników - ludzie sami zaczęli ją zmieniać z czasem, wybierając produkty, które bardziej im z czasem smakowały i chętniej je jedli. Całkowita zawartość tłuszczów istotnie różniła się między grupami żywieniowymi w 4 i 8 tygodniu. Dieta niskotłuszczowa zmniejszała spożycie tłuszczu z 86 do 31 gramów dziennie (od 34 do 17% kcal), podczas gdy grupa wysokotłuszczowa zwiększyła spożycie tłuszczu z 81 do 91 gramów na dzień (35 do 39% kcal) - nie jest to dużo, ale jednak 😉.

dzienniki kalorii

Dzienniki żywności prowadzone przez badanych sugerowały, że grupa o niskiej zawartości tłuszczu spożywała znacznie mniej kalorii w porównaniu do linii bazowej i grupy wysokotłuszczowej, dzięki czemu, pierwsza grupa schudła w porównaniu do drugiej grupy. Grupy o niskiej zawartości tłuszczu straciły istotną wagę (1,3 kg) w porównaniu do wartości wyjściowej, a grupa, w której zawartość tłuszczu była wysoka utrzymywała startową masę ciała. Jednak jak się przyjrzeć badaniu w full-text, to można zauważyć, że to tylko średnia - grupa wysokotłuszczowa miała 4 osoby, które straciły więcej niż 2 kg, ale za to miała 5 osób, które zyskały więcej niż 2kg, natomiast grupa niskotłuszczowa miała ponad 11 osób, które straciły więcej niż 2 kg, a tylko 1 osoba przytyła. Osoby, które utrzymały wagę w miejscu, nie zostały wzięte pod uwagę przy analizie wyników.

Chociaż nie jest to główny cel tego badania, utrata masy ciała na diecie niskotłuszczowej wskazuje na trudność utrzymania masy ciała pod niskotłuszczowym protokołem żywieniowym u ‘szarych kowalskich’, ale moim zdaniem to raczej dobrze, głównie patrząc na rosnącą otyłość wśród ludzi na świecie.

Stopień smaku tłuszczy znacznie zmniejszył się w grupie o niskiej zawartości tłuszczu o około 50% po 4 tygodniach i 62% po 8 tygodniach. Porównawczo grupa wysokotłuszczowa odnotowała znaczny wzrost po ośmiu tygodniach o około 20%. Analiza sugeruje, że istnieje znaczący związek pomiędzy zwiększeniem spożycia tłuszczu w diecie a zwiększeniem progu smaku kwasów tłuszczowych. Co ważne, stwierdzono, że genetyka w żaden sposób nie wpływa na ten wynik.

co jeszcze wiadomo?

Jakie jeszcze wnioski z tego można wyciągnąć? Otóż patrząc na wyniki tego badania, można śmiało stwierdzić, że wrażliwość na tłuste smaki, można modyfikować poprzez po prostu jedzenie jego mniej 😉 (5 points for High Carb!), a do tego wcześniejsze badania wykazały, że dieta niskotłuszczowa podnosi wrażliwość na smaki tłuste, a dieta wysokotłuszczowa ją obniża. Zmiany były także zależne od czasu i ilości spożycia tłuszczu.

Jednak warto zauważyć, że wyniki dotyczące diety tłuszczowej nie uległy znaczącym zmianom w diecie (z 81 do 91 gramów na dzień, nie jest to dużo i ludzie nie chcieli spożywać więcej tego tłuszczu). Nie wpływały one również znacząco na zdolność wykrywania ilości tłuszczu w żywności, chociaż ilości tłuszczu użyte w tym teście mogły być po prostu za niskie, pytanie co by było, gdyby drugą grupę dać na bardzo wysokie tłuszcze? Może kiedyś się doczekamy… A na dzień dzisiejszy, jeżeli ktoś chce się oduczyć jedzenia tłustych rzeczy, po prostu niech je ograniczy w diecie na dłuższy czas, a wyniki mogą być zaskakujące 😉.