adaptacje metaboliczne na masie?

Adaptacje Metaboliczne na masie… albo po okresie obżarstwa.

Jak wiecie, a przynajmniej po moim prawie 40tys słów napisanych na temat adaptacji - powinniście już wiedzieć, adaptacje metaboliczne istnieją i odgrywają dość ważną rolę w okresie redukcji.

Do tego mogą one się utrzymywać miesiącami, a na pewno nie da się ich ‘pomniejszyć’ wchodząc na mniejszy deficyt - deficyt to deficyt, będzie je powodował Co się jednak dzieje w czasie overfeedingu lub… po masie? Czy nasz podwyższony metabolizm już tam zostaje, czy nie?

Tak naprawdę do końca nie wiadomo jak to jest, jedne badania potwierdzają to, inne obalają, a ciągle brakuje badań długoterminowych jak okresy przejadania wpływają na nasz metabolizm.

Teraz jakieś badanie wpadło to z nim lecimy.

Metabolic adaptation is not observed after 8 weeks of overfeeding but energy expenditure variability is associated with weight recovery

35 mężczyzn spożywalo 40% więcej kalorii niż wynosiło ich TDEE. Czyli jak ktoś utrzymywał wagę na 2000kcal, to kazano mu jeść 2800kcal (mam nadzieję, że moja matematyka jeszcze nie kuleje :v).

Jedli te 40% więcej przez 8 tygodni.

Zbadano im prędkość metabolizmu podczas snu jak i wydatek energetyczny w trybie spoczynku przed i po badaniu. Badano to oczywiście specjalnymi urządzeniami, których nazw nie jestem w stanie potwórzyć.

Osoby te poproszone były także aby wrociły po 6 miesiącach po tym badaniu, żeby zmierzyć im kompozycje ciała, sprawdzić wagę i sprawdzić ich aktywnośc fizyczną.

Po skorygowaniu o przyrost masy beztłuszczowej i masy tłuszczowej, metabolizm w czasie snu zwiększył się o 43 ± 123 kcal / d, co jest więcej niż oczekiwano, a ich spoczynkowy metabolizm mierzony przez 24 godziny wzrósł o 23 ± 139 kcal / d.

Poprzez spoczynkowy metabilzm tutaj mialem na mysli, ze ludzie byli w spoczynku, przez pare/parenaście godzin siedzieli podpięci pod urządzenie i mierzli ich wydatek energetyczny (24EE - tak to opisują w abstrakcie - więc chodzi o TDEE, ale jako, że siedzieli na miejscu to ograniczalo im to w pewien sposob NEAT czy inne składowe. Trzeba mieć też na uwadze, ze to średnia, a rozrzut jest mega duży, więc bardziej trafne byłoby tutaj pewnie porównywanie danych jednostek i ich metabolizmu jak sie ma 24EE do nocnych pomiarów. Bo jedna osoba może tutaj już średnią lekko zakłamac i utrudnić analize danych 🙁

jak zmienia się rmr na masie
rmr na masie

Wskazuje to na ogólny brak adaptacji metabolicznej podczas przejadania pomimo dużej zmienności odpowiedzi.

Wychodzi na to, że jak adaptacje metaboliczne potrafią utrzymać się długie miesiące po redukcji (co prawda redukcja trwa dłuzej niż 8tyg i ludzie bardziej hardcorowo do tego podchodzą niż do masy), to przy przejadaniu adaptacje metaboliczne trwają krótkotrwale tylko na okres kiedy to przejadanie trwa - potem już się nie utrzymuje, gdy w drugą stronę (czyli meetabolizm spada na redukcji) jak ktoś odpowiednio o to nie zadba, to mogą się one utrzymywać długo.

Ciągle jednak zostaje przy fenotypach ‘oszczędnych’ lub ‘rozrzutnych’ jeżeli chodzi o to jak ktoś reaguje na redukcje czy okresy przejadania (wzrosty/spadki NEAT) - wszystko zależy od osoby.