węglowodany, rano czy nie?

Bardzo dużo ostatnio się mówi o tym, że jak węglowodany to najlepiej z rana… lepsza wrażliwość insulinowa, większy NEAT, większy wydatek energetyczny, lepszy sen i wiele, wiele innych benefitów.

Żeby jednak nie było za kolorowo i mieć na to inne spojrzenie wyszło takie oto badanie:

Carbohydrate restriction in the morning increases weight loss effect of a hypocaloric Mediterranean type diet: a randomized, parallel group dietary intervention in overweight and obese subjects

Celem tego badania było sprawdzenie, czy jak się ograniczy węglowoany z rana, będąc w deficycie kalorycznym na diecie śródziemnomorskiej, to ja to się będzie miało na utratę masy ciała a także inne parametry metaboliczne.

W skrócie - tak, ograniczenie węglowodanów z rana stosując dietę środziemnomorską poskutkowało w większej utracie wagi, zachowując przy tym korzyści w postaci parametrów metabolicznych związanych z glikemią.

W badaniu porównaniu ograniczenie węgli w dwóch dietach - jedna grupa stosowała dietę śródziemnomorską z węglowonami rano, a druga także stosowała taki rodzaj diety, ale już bez węglowodanów rano. Okazało się, że przy diecie śródziemnomorskiej unikanie węglowodanów z rana daje lepszy efekty.

Jednak jak spojrzymy na parametry metaboliczne, takie jak polepszenie glikemii i wrażliwości na insuline, to wyniki obu grup były bardzo zbliżone. Lipidy także poprawiły się w obu grupach, bez faworyzowania jednego sposobu jedzenia nad drugim.

Czyli wychodzi na to, że tylko waga się zmieniła bardziej na korzyść tych co unikali rano węglowodany.

Z full textu wynika, że osoby co nie mogły jeść węglowodanów dostały zalecenie, że mają jeść śniadanie z max 2% węgli mające od 300 do 500kcal.

Jednak osoby, co mogły jeść węglowodany dostały zalecenia, że mogą jeść rano co chcą (w ramach diety śródziemnomorskiej) ale do południa mogą zjeść 2 posiłki po 150kcal lub 1 mając max 300kcal. Reszta posiłków była taka sama w ciągu dnia.

Wychodzi na to, że samo unikanie węglowodanów z rana pomogło tym osobom schudnąc średnio o 4kg więcej - jednak jak spojrzymy na SAMĄ utratę TŁUSZCZU, to było to tylko o 1,4kg więcej (średnio).

Czemu tak? Powodów może być wiele, ale głównie trzeba zwrócić uwagę na to, że osoby te były otyłe lub miały dużą nadwagę, a także nie były za bardzo aktywne.

Zastosowano tez deficyt w wysokości 700kcal, ale w przypadku jak odjęli 700kcal i kaloryka w ciągu dnia była mniejsza nia 1000kcal, to ustalali tym osobm deficyt równy 500kcal.

Tutaj jest w tym badaniu kilka nieścisłości jak widać, bo nie piszą o tym, która osoba miała mniejszy deficyt (w której grupie) - przez co cała grupa średnio mogła schudnąć mniej.

Do tego z tego co wyczytałem reportowane jedzenie było na podstawie kwestionariusza, nie było im dostarczane i ludzie nie byli pilnowani.

Jednak mimo wszystko, to też daje pogląd na to, ze osoby otyłe, unikając węglowodanów z rana, mogą mieć lepszą kontrolę łaknienia, przez co w późniejszej porze dnia nie są głodne i mogą mimo wszystko zjeść mniej.