GameStop. Czy to już koniec?

Podchodząc do trzeciej części o GameStop długo się zastanawiałem jak to poukładać, bo działo się naprawdę dużo. Codzienny natłok informacji, codzienne zwroty akcji… posty by było można robić każdego dnia, jednak… aby nie spamować, postaram się przybliżyć sytuację jak najlepiej, z jak największą ilością ciekawostek.

zabito momentum

Mój ostatni post zakończył się historią na dzień 29.01.2021, wtedy było wiele zamieszania. Każda aplikacja (w sumie to z wyjątkiem kilku) zabroniła handlować akcjami GameStopu (a także innymi, które były popularne w tym tygodniu), co zabiło pewne momentum, zabiło to, o czym każdy marzył i pewnie było do osiągnięcia, czyli 1000$ za jedną akcję GameStopu - niczym magiczny short squeeze VW.

Jednak po 29.01.2021 cena akcji GameStopu już szła tylko w dół.

Kiedy fundusze hedgingowe manipulują rynkiem: “E tam, wszystko jest porządku!” Kiedy BigChungus420, NoobMaster69, DeepFuckingValue i PussySlayerXx mają pewien wpływ na giełdę: “Ej halo, to nielegalne, nie możecie nagle wszyscy kupować tej samej firmy!”

GME akcje od 29.01.2021

Zaczynając ten dzień nikt nie wiedział, że to jest już koniec ‘zabawy’, a reddit i twitter dopiero zaczeły się rozkręcać. Blokady kupowania akcji na RobinHoodzie, jak i innych aplikacjach spowodowały, że nikt nie kupował akcji GME, a poprzez masowe wyprzedaże, mimo, że ludzie chcieli kupować to co zostaje sprzedane, to nikt nie mógł z powodu blokad.

Każdy wie co się dzieje na rynku jak jest zbyt dużo produktu i nikt nie kupuje - trzeba obniżyć cenę aby ktoś kupił, tutaj niestety kupić mogła bardzo niewielka garstka ludzi i fundusze, które jak wiadomo… nie pchały się zbytnio po akcje GME w cenie 200-400$.

Kupować nikt nie mógł, cena szła w dół, piątek skończony został na cenie 227$ - tutaj nadzieje jeszcze były i to spore, ale weekend zweryfikował. Poniedziałek otworzył się na 114$ a zakończył na 104$, a potem już szło tylko w dół… niestety.

Humory na reddicie popsute, ale… większość wierzyła.

rozgłos na… billboardach?

Większość wierzyła i postanowiła powiedzieć o tym innym. W całym USA pojawiły się billboardy, mówiące o tym, że to nie koniec walki, a reddit ciągle trzyma akcje i będzie walczył do końca.

Billboardy!

Baaaa… niektórzy nawet kupili plakaty na autobusy w Montrealu!

Billboard w Nowym Jorku? I to animowany? Nie ma sprawy! Reddit potrafi!

Billboard w Nowym Jorku

To trzeba im przyznać, jak reddit się do czegoś angażuje, to robi to na całego i na pewno szybko nikt nigdy nie zapomni tego, jak GameStop podbijało miasta w USA, a reddit ‘keep holding GME’.

Billboardy GME

teorie spiskowe, ale czy tylko?

Mimo, że sama akcja jest grubymi nićmi szyta, to po prostu nie da się zauważyć tego co zostało zrobione. Ograniczenie kupna akcji, fałszywe informacje na reddicie… no właśnie - co to za fałszywe informacje?

Otóż cały piątek i weekend na reddicie zaczęło być promowane… SREBRO!

Tak, dokładnie. r/wallstreetbets jak i inne subreddity powiązane z giełdą zaczęły być spamowane postami mówiącymi, że “przenosimy się z GME, srebro zaraz wystrzeli w górę i jest mocno shortowane! Mamy szansę zarobić”.

Problemem jest to, że nikt w to nie wierzył, przynajmniej nikt na reddicie z ludźmi się wypowiadających. Admini regularnie usuwali takie posty - zapytacie czemu?

Bardzo chętnie odpowiem.

Otóż każda osoba pisząca o srebrze i namawianiu na jego kupno… miała konto przez maxymalnie parę godzin i żadnego posta na koncie. Także ktoś się bardzo namęczył, żeby zrobić nowe konto, napisać spory tekst, a potem go promować.

Promowanie tych postów polegało na nagradzanie posta różnymi emotkami czy kupionymi bonusami na reddicie, co powodowało, że post był bardziej widoczny na forum. Admini to bardzo szybko zauważyli, prześwietlenie osób, sprawdzenie kto dawał nagrody i tutaj też bez niespodzianki. Osoby, które dawały nagrody to też nowe konta.

Szybka zmiana ustawień na reddicie -> komentować i wstawiać posty mogą tylko osoby, które mają konto dłużej niż pół roku i mają już jakąś ‘karmę’. Karma na reddicie są to tzw. upvote. Jak ktoś napiszę post lub coś skomentuje, inni użytkownicy mogą go nagradzać ‘upvote’ - jeden upvote, to 1 punkt karmy.

Nie chciało mi się szukać każdego postu, ale tutaj przykład:

Próba atrakcji reddit srebrem

Post już dawno usunięty, ale widzicie ilość nagród? Baaa… komentarze pod postem są też pisane przez osoby, których to był pierwszy komentarz na reddicie. A osoba, która stworzyła ten temat?

Ilość postów użytkownika promującego srebro

Dwa posty, dwa posty o srebrze. To nie był jedyny taki przypadek, takich było mnóstwo.

Na reddicie puszczono masowe ataki trolli i botów, które próbowały odwrócić uwagę od GME, po trochę im się to udało, powstał nawet specjalny subreddit r/wallstreetbetssilver, gdzie szybko pojawiło się parę tysięcy ludzi, którzy w to uwierzyli i zaczęli skupować FIZYCZNE SREBRO.

Plotki zostały szybko zdementowane, nie tylko na reddicie. Jednak post, który wyjaśnił, że żaden short-squeeze na srebrze się nie dzieje został bardzo ciepło przyjęty:

There is no silver short squeeze

W obronie tego stwierdzenie stanęli specjaliści, sam Michael Burry (znacie go z pierwszej części historii) zatweetował:

There is no silver short squeeze

Jasno stwierdził, że już nie raz próbowano przepchać taką głupotę i nic takiego nie będzie miało miejsca.

media po stronie funduszy?

Wiem, że to brzmi już jak jakiś QAnon level shit z teoriami spiskowymi, ale nagle w piątek i w weekend temat GME ucichł w mediach, gdzie od poniedziałku tego samego tygodnia to był temat numer jeden. Politycy z zaangażowaniem mówili, że giełda jest manipulowana przez ‘big money’ i tak nie może dłużej być.

Jednak właściciele banków czy funduszy dosłownie płakali na wizji mówiąc, że to jest ATAK NA BOGATYCH.

Już w piątek na kanałach telewizyjnych GameStop nie był wspominany, tak jakby chciało odwrócić uwagę od tego co się dzieje. Jaki był temat numer jeden? Zgadliście - srebro.

Fake Info - Srebro

Sytuacja jest co najmniej podejrzana, jednak zabawa się dopiero zaczyna - przynajmniej ta prawna.

pozwy, SEC w akcji, DPV ma problem?

Zacznijmy od tego, że RobinHood będzie miał mało ciekawy rok 2021. Miliony straconych klientów, masowy pozew przeciwko nim w związku tym co się działo i blokowaniem przez nich możliwości kupna akcji GME i AMC.

CEO RobinHooda w wywiadach mówił, że to dla dobra klientów, chcieli ich uchronić przed stratą (lol), jednak nikt tego nie kupuje, włącznie z Elonem Muskiem na czele, który zadebiutował na nowej platformie Clubhouse, gdzie dosłownie zniszczył Vlada (CEO RobinHooda) mówiąc o całej sytuacji. - Vlad też był na tym ‘callu’ ;).

Pozwy to jedno, ale SEC, czyli niezależna organizacja dbająca o giełdę wszczęła postępowanie, jednak co dziwne… (a może tylko mnie to dziwi) nie wobec funduszy, te są totalnie chronione i nikt nie został wezwany do zeznania, ale poszła informacja, że SEC przegląda reddit i discordy, w celu poszukiwania spisku i manipulacji rynkiem.

Po weekendzie powstał też specjalny raport dla kongresu, gdzie została opisana cała sytuacja, a tutaj specjaliści otwarcie mówią, że rozmawiać o giełdzie, przedstawiać swoje pozycje jest jak najbardziej ok. Nielegalne jest tylko mówienie komuś co ma kupić i namawianie go do zrobienia tego. Dopóki jest to tylko wyrażanie swojej opinii na temat swojej firmy i pokazanie np. swojego portfolio to jest ok.

DeepFuckingValue na przesłuchaniu kongresu

Tak, dobrze czytacie. Keith Gill, aka. Roaring Kitty, aka. DeepFuckingValue został wezwany na przesłuchanie (publiczne) przez kongres w USA - data? 18.02.2021.

DPV Congress

Przesłuchiwany będzie także CEO RobinHooda - Vlad Tenev.

Oprócz tego, Keith Gill, znany nam jako DeepFuckingValue, który dorobił się na GME dziesiątek milionów dolarów przy początkowej inwestycji 50 tys dolarów został wzięty pod lupę przez Massachusetts regulatorów.

Czemu? Otóż DeepFuckingValue jest zarejestrowanym brokerem akcji i pracował jako dyrektor ds. edukacji finansowej w firmie ubezpieczeniowej.

Jednak były pracodawca DeepFuckingValue, MassMutual, powiedział organom nadzoru papierów wartościowych w Massachusetts, że nie był świadomy tego, że Gill spędził ponad rok na publikowaniu postów o GameStop w mediach społecznościowych, a także nie wiedział nic o jego działalności na YT pod pseudonimem Roaring Kitty. Ubezpieczyciel powiedział także organom regulacyjnym, że gdyby wiedział o zewnętrznych działaniach DPV, poprosiłby go o zaprzestanie lub ewentualnie zwolnienie.

Czemu piszę w czasie przeszłym? Otóż DeepFuckingValue złożył wypowiedzenie 21 stycznia, ale kto mu się dziwi? Dziesiątki milionów dolarów na koncie - teraz DPV może spokojnie sobie grać na giełdzie i żyć z procentów.

Organ nadzoru stanu Massachusetts będzie badał, czy DeepFuckingValue lub MassMutual złamali jakiekolwiek zasady i prawo.

Nie wiem jak Wy, ale ja obejrzałem wszystkie filmiki na YT DeepFuckingValue., koleś jest przemiły, szczerze wierzył w GameStop i od 2019 roku mówił, czemu ta firma ma wartość.

Jednak, 3ciego lutego, DPV zrobił swój ostatni update apropo swojej pozycji na GME.

DPV Lst Update

DPV napisał w swoim update, że to będzie jego ostatni update i robi sobie krótką przerwę - a dzień po tym poszła informacja, że SEC jak i inni regulatorzy się mu przyglądają. Więc tutaj sytuacja jest logiczna, lepiej przejść w cień i zobaczyć co się stanie.

Sytuacja na pewno będzie rozwojowa - a sam będę na żywo oglądał przesłuchanie DPV.

reddit podzielony

Reddit po weekendzie podzielił się na dwa obozy. Są Ci, którzy ciągle wierzą w prawdziwy short squeeze, bo uważają, że po prostu do tego nie doszło… i nie ma co się dziwić, sytuacja mimo że wydaje się, że zakończyła się sukcesem, to jest pewien niedosyt, fundusze i aplikacje zabrały momentum, które mogło spowodować całkowitą wygraną reddita.

Coraz to nowsze analizy ilości akcji, które fundusze odkupiły, coraz to nowsze analizy numerków dają nadzieję, ale… raczej należy na to patrzeć z dystansem, dużo ludzi po prostu już ‘żyje dalej’, ale czy słusznie?

jak się czyta np. taki post (analiza czemu fundusze ciągle są w dupie) albo… taki (analiza, że shorty nie zostały pokryte, a cała sprawa tylko przesunięta). To człowiek sam myśli, że najlepsze przed nami - ale tutaj pewnie należy czekać na następny tydzień a także na 18 lutego gdy przesłuchiwani będą zainteresowane osoby w sprawie GME.

Druga strona to osoby, które potraciły pieniądze, lub mają dość stresu, memów i trolli. Mają dość tego, że całe r/wallstreetbets żyje GameStopem i nie chce nawet słyszeć o innych rzeczach.

Moon

Oni są zgodni - short squeeze jaki był taki był i należy ruszyć dalej, do bardziej stabilnych firm. Mimo, że dalej duża część reddita wierzy, że najlepsze przed nimi, to ta mniej optymistyczna część reddita przeniosła się na r/stocks gdzie dyskutują o stabilniejszych inwestycjach.

można się pogubić

Mimo wszystko, sytuacja jest na tyle skomplikowana, było tyle zwrotów, że na pewno warto spojrzeć na poniższy timeline:

Tinelime

Zaznaczone są na nim wszystkie wydarzenia związane z sytuacją, a wykres przedstawia cenę akcji GameStop. Najciekawsza jest końcówka, bo ewidentnie widać, że w momencie jak brokerzy zakazali kupowania akcji, wykres leci na dno… a jak po 3 dniach pozwolili znowu kupować to nastąpiło mocne odbicie.

SEC ma nie lada zadanie - jednak tutaj internet jest zgodny. Patrząc na to, jak załatwili sprawę w 2008 roku, to tutaj też nie ma co się spodziewać fajerwerków. Będą szukać winnych wszędzie, ale nie u tzw. market makerów.

reddit wygrał, ale…

No właśnie, w teorii reddit wygrał. Społeczności małych inwestorów udało się utrzeć nosa wielkim funduszom. Melvin Capital, znany wam z poprzednich części (to oni głównie shortowali GameStop) w styczniu zanotowali 50% straty!

Strata Melvin Capital

To pokazało, że nawet fundusze muszą teraz uważać, internet jak i dostęp do informacji, w rękach odpowiednich osób może teraz szybko zauważyć takie zagrania, jakie odbyły się na GameStop. Chciwość funduszy i shortowanie na 140% wszystkich akcji poskutkowały w miliardowych stratach, jednak… mimo wszystko, koniec końców, to też funduszy zarobiły miliardy na zwykłych prostych inwestorach, którzy chcieli zbyt dużo.

Mimo, że fundusze w styczniu straciły miliardy, to po akcji z RobinHoodem i blokowaniem kupowania następnych akcji, tutaj jest jasne, że fundusze się odkuły. Ludzie zaczęli masowo tracić przez to pieniądze.

Melvin stracił pieniądze, ale inni zyskali…

Patrząc na tweeta Sheel Mohnot’a widzimy, że na całym zamieszaniu z GME i AMC takie firmy jak Silver Lake zyskały i to wielkie pieniądze. Gdy AMC było na górce Silver Lake sprzedało 44 miliony akcji w cenie 16$! Firma z ryzyka straty ponad 600 milionów $, weszli na zysk 113 milionów $.

Inny fundusz hedgingowy, BlackRock zystał na akcji z GameStopem 2.4 MILIARDA $. Inny fundusz zyskał na akcji z GameStop ponad 700 milionów $. Richard Mashaal i Brian Gonick zaczęli kupować akcje GameStop już we wrześniu, a sprzedali to wszystko na górce, inkasując ponad 5000% zysk.

Jak widać, w całej tej wielkiej aferze z GameStopem, reddit i społecznosć internetowa to tylko mała kropelka w wielkim morzu pieniędzy. Mimo, że narobiono szumu, to reddit pewnie nie posiadał całościowo takiej ilości akcji aby nawet spowodować short squeeze. Wszystko cały czas było pod kontrolą innych wielkich graczy, którzy na tym zyskali.

Jednak wielcy gracze mają doświadczenie, doskonale wiedzieli, że jak zabroniono kupować akcji, to cena pójdzie w dół - oni się pozbyli akcji, większość ludzi z reddita niestety nie. To oni zarobili, reddit czuje niedosyt.

Reddit pomógł nagłośnić sprawę, pewnie dzięki redditowi wiele dużych graczy zauważyło w ogóle GameStop i przeanalizowało na szybko sytuację. To oni potem decydowali jak akcja się potoczy.

wielcy przegrani

Niestety, czy ludzie tego chcą czy nie, reddit to tylko mała garstka ludzi, do tego łatwa do manipulacji. Przez 2 tyg na reddicie pojawiło się ponad 6 mln nowych użytkowników, wszystkich przyciągnął GameStop. Większośc nie wiedziała nawet co to giełda, niestety bez robienia żadnego researchu zainwestowali swoje oszczędności życia w czwartek i piątek, jak cena za jedną akcję GME wynosiła ponad 300$, jak wygląda sytuacja takich osób, możecie się sami domyśleć, ale nie jest kolorowo.

20 tys pożyczki, a do tego 3 tys oszczędności w GME.

To nie może się skończyć dobrze… i tak też nie skończyło.

Masa ludzi kupiła akcje w cenie 300-350$, jak już spadały i teraz je trzyma z nadzieją, że jeszcze będą mogli je sprzedać z zyskiem. Aktualnie na reddicie pojawią się masa tzw. ‘porn loss’, czyli zdjęć swojego portfolio pokazująca gigantyczne straty.

Czyli dokładnie to z czego ten subreddit był sławny - w końcu, jak sama nazwa mówi, jest to wallstreetbets, a nie wallstreetsmartinvesting. Tutaj ludzie robią zakłady i albo się wygrywa grubo, albo się traci grubo.

Ludzie, którzy przyszli z wielkimi nadziejami na duży zarobek na GameStopie trochę się zdziwiły, wiele pewnie się zraziło do reddita. Jednak mimo wszystko ludzie tam mimo wrzucania memów, to są dość ogarnięci.

Inwestuj tylko tyle ile możesz stracić

Na każdym kroku, od wielu wielu miesięcy, każdy post ma zawsze wzmiankę, że zagranie jest bardzo ryzykowne, nikt tam nie jest finansowym doradcą i każdy powinien wrzucać tylko i wyłącznie tyle pieniędzy ile jest w stanie stracić - nie więcej!

Jak się regularnie ogląda posty na reddicie, to nie ma tam super ciężkiej manipulacji wmawiając ludziom, że coś jest pewniakiem, zawsze jest ryzyko, co pokazała sytuacja z czwartku. Gdzie wszystko szło tak jak przewidzieli najlepsi, nagle aplikacje zabrały możliwość handlu - a to spowodowało, że sytuacja się odwróciła.

redditowe DIAMOND HANDS, a stacje chcą filmu

Reddit się nie poddaje, ich motto to ciągle HODL i Diamond Hands, a niektóre rzeczy zostaną z historią reddita na długo, jak np. Tendieman. Każdy z nadzieją czeka na wzrost akcji i wygranie z funduszami w sprawiedliwej walce, jednak specjaliści uważają, że shorty zostały już wypełnione i można się rozejść.

HOLD

Kto ma rację? Przekonamy się pewnie za jakiś czas. Aktualnie na reddicie powstają kolejne tzw. ‘due diligence’, czyli analizy aktualnej pozycji na rynku i z tego można wywnioskować, że zabawa na 100% się nie skończyła, jesteśmy dopiero na półmetku. Mimo, że duża część ludzi odpuściła sobie tego świętego graala jakim był/jest GameStop, to reszta walczy i wrzuca coraz to kolejne dowody na to, że jest szansa na skok ceny na ponad 300$ drugi raz.

Wszystko się okaże już niedługo, jak firma S3 partners, a także SEC zaktualizują pozycje krótkie (shorty) i pokażą ile tak naprawdę takich jest aktualnie na GameStopie. Dochodzenie SEC i innych regulatorów rynku też może dać nam nowe światło na całą sytuację - lub też stwierdzą, że wszystko jest ok i reddit będzie musiał obejść się smakiem.

Jednak jeden Mark Cuban z ‘sharków’ w USA, powiedział jasno: “Jak tylko brokerzy przestaną ograniczać możliwości kupna pewnych akcji na giełdzie, to dopiero zobaczymy z czego naprawdę WallStreetBets jest zrobione”.

Pytanie czy oby to nie za późno, momentum już nie ma, dużo ludzi się poddała.

Mimo wszystko, sytuacja jest na tyle medialna, że pełno stacji chce robić film o całej sytuacji. Nawet HBO ogłosiło, że robi film o GameStop i wallstreetbets!

ciekawostka

Na koniec mały easter egg. Sam Ryan Cohen mimo, że nie wypowiadał się publicznie, z wiadomych względów (aby nie być posądzonym o manipulacje rynku), to postanowił docenić to co zrobił DeepFuckingValue dla całego GameStopu, oraz poniekąd raczej pokazać, że ‘został zauważony’ i Ryan dał redditowemu bohaterowi followa na twitterze, więc teraz DPV jest w gronie 6ciu osób, które obserwuje miliardem Ryan Cohen.

Ryan Cohen twitter

Jedno jest pewne, DeepFuckingValue pozostanie długo bohaterem reddita i nie tylko. Jego filmiki na Youtube biją rekordy oglądalności, bo mimo, że jego głównym tematem był GameStopem to opowiada o tym jak wybiera firmy na giełdzie, jak je analizuje i jakich narzędzi używa. Jest to istna kopalnia wiedzy.

Keith Gill