GameStop. Jak do tego doszło?

Każdy lubi dobrą historię walki Goliata z Dawidem, no właśnie to się dzieje aktualnie na giełdzie. Jednak na ten moment, każdy artykuł jaki przeczytałem był całkowicie do dupy, albo pisał pół prawdę i bronił właśnie tego Goliata.

jednak o co chodzi?

GameStop LOGO

Skoro tutaj to czytacie to pewnie zauważyliście nagły wzrost ceny GameStop na giełdzie. Nie stało się to bez powodu, ale jedno jest pewne, stało się to nagle. Przynajmniej tak może się wydawać, bo historia i przebieg zdarzeń mówią nam trochę inną historię niż media nam to aktualnie przedstawiają.

zacznijmy od początku

Melvin Capital - jest to firma zarządzająca inwestycjami, ludzie im dają kasę, żeby Ci nimi zarządzali i zarabiali.

W tej historii to jest tylko jeden z ‘goliatów’. Otóż Melvin Capital od lat na giełdzie gra pod to, że firma GameStop zbankrutuje (i nie tylko ta firma, ale skupiamy się na tej historii). Robią to dokładnie od 2013 roku non stop i do tej pory zarabiali na tym miliony dolarów.

Nie można im się dziwić, mieli bardzo dobre podstawy, żeby to robić i każdy kto ogarnia giełdę też by tak robił. Z boku mogło to wyglądać, że firma od lat zmierzała do bankructwa, najpierw problemy samej firmy na rynku, słabe wyniki finansowe… spadek wartości firmy z 60$ za akcje do 3-4$ za akcje…

Potem nagle przychodzi pandemia, GameStop jako, że ich źródło dochodu to były głównie sklepy stacjonarne, raczej nie miał szans na przeżycie… Myślę, że niejedna osoba grająca na giełdzie myślała, a wręcz była pewna, że GameStop idzie na dno i lada dzień ogłosi bankructwo… no i tutaj jest moment, gdzie wszyscy się mylili.

Jednak od początku!

The Big ‘Short Squeeze’ - wstęp

Sytuacja zaczęła się robić dziwna już długo przed pandemią. Kto oglądał film The Big Short, opowiadający o największym krachu na giełdzie, który miał miejsce w 2008, będzie kojarzył tam postacie, a przynajmniej nazwiska.

Historia lubi się powtarzać i to właśnie tego doświadczamy dzisiaj. Tam wielkie fundusze inwestycyjne i banki kręciły tak giełdą, oszukiwali ludzi, żeby tylko zarabiać. Przekręt na przekręcie, ważne, że to ich się hajs zgadzał, ale nikt nie widział błędu w całej logice… - do czasu…

Michael Burry

Michael Burry, jest to pan, który 2-3 lata przed 2008 rokiem przewidział narastającą bańkę i to właśnie on, jako pierwszy zaczął grać na przeciw temu w co wszyscy wierzyli, że nie mogło paść.

Nikt też nie wierzył w Burry’ego, każdy go wyśmiewał i mówił, że właśnie stracił setki milionów dolarów… Koniec końców, to on wygrał (plus Ci, którzy też to zauważyli po nim - a raczej dzięki niemu), giełda przegrała, a na świecie zapanował chaos - dosłownie.

Tutaj historia się powtarza. Michael Burry w 2019 roku, robiąc swoją magię, czyli analiza danych, patrzenie na statystyki, przeliczanie tego co może być w przyszłości… stwierdził, że coś nie jest tak z GameStop i nie ma pojęcia czemu jest ‘shortowane’, bo na papierze, nie jest tak źle jak fundusze zakładają.

czym jest short?

No właśnie, żeby zrozumieć dalszą historię, trzeba poniekąd zrozumieć czym jest ‘short’, czyli granie na krótko na giełdzie.

Spróbuje to dość prosto wytłumaczyć prostymi słowami, tak żeby mieć tylko zarys aby zrozumieć historię - czy mi się udało, oceńcie sami.

Short - ELI5

Normalnie jak kupujecie coś na giełdzie (np. akcje), to płacicie i ta dana np. akcja jest już wasza, przeważnie trzyma się tak długo, aż się zarobi i stwierdzi, że ‘ok, czas sprzedać z zyskiem’. Sprzedajecie, jesteście zarobieni - super.

To się nazywa na giełdzie granie ‘long’, czyli na długo. Czasami akcje trzyma się tygodniami, miesiącami, a nawet latami - jest to po prostu lepsze niż trzymanie gotówki na koncie, bo tutaj trochę zarabiacie i walczycie z inflacją, która zjada wasze pieniądze.

Jednak jako, że to jest granie ‘long’, czyli na długo, to jest też odwrotność, czyli właśnie granie na krótko ‘short’.

W pozycji long przewidujemy, że cena będzie rosła, więc kupujemy akcje i trzymamy, w pozycji na krótko przewidujemy, że akcje firmy będą lecieć ku dołowi. Np. wiemy, że firma miała tragiczny kwartał zarobkowy, niedługo się zbliża konferencja gdzie ogłoszą dochody, a po tym ludzie po prostu zaczną wyprzedawać swoje akcje - osoby, które grają na krótko to ‘przewidziały’ i…

pożyczają akcje od brokera. Tak, dokładnie - pożyczają.

Czyli załóżmy, że mamy firmę ‘z3’ i wiemy, że jej wartość spadnie. To taka osoba, która gra na krótko mówi ‘ok, shortuje z3’ - pożycza od brokera np. 1000 akcji mojej firmy po 1$ za akcję, czyli razem 1000$, ale myk polega na tym, że tutaj taka osoba pożyczająca nic nie płaci.

W tym momencie mając już te akcje - osoba shortująca od razu je sprzedaje po tej cenie, która myśli, że zaraz spadnie.

Czyli sprzedajemy 1000 akcji i mamy 1000$, super! Teraz… czekamy.

Czekamy, aż akcję firmy polecą w dół. To, że pożyczamy akcje od brokera, oznacza też, że musimy je oddać! Jednak bez sensu jest oddawać akcje, które już sprzedaliśmy po cenie wyższej lub takiej samej - nie będziemy mieli zysku. Czekamy więc na spadek i odkupujemy w momencie jak myślimy, że niżej już akcje nie spadną.

Akcje firmy ‘z3’ spadły do 0.5$ i wtedy osoba, która shortowała kupuje 1000 akcji po 0.5$ i płaci za nie 500$. Oddaje je brokerowi.

Zarobek takiej osoby to 1000$ - 500$ = 500$

– Żeby nie przedłużać zbędnej teorii - zrobiłem osobny wpis o shortach/naked shortach, jak ktoś chce lepiej zrozumieć skąd się wzięło 140% -> TUTAJ

Michael Burry i reddit

Jak już wiecie czym jest shortowanie, to możemy przejść dalej. Więc Michael Burry przeliczył sobie wszystko i nie widział kompletnie sensu w tym co się dzieje. Czemu? Otóż firma GameStop była shortowana na… uwaga… ponad 130% WSZYSTKICH AKCJI.

Z tego co wyczytałem, jest to rekord, nigdy w historii żadna firma nie była shortowana, aż na ponad 130% swoich akcji. Więc był to ewenement na skalę światową i historyczną - i co dziwne… tylko Michael Burry tao zauważył, a te informacje są publiczne.

Czyli fundusze i inni wielcy gracze, tak mocno wierzyli już w 2019 roku, że firma GameStop upadnie, że pożyczyli od brokera ponad 130% akcji (więcej niż aktualnie jest dostępnych) i na tym zarabiali.

Michael Burry wiedział, że to jebnie, bo nie było szansy, że prędzej czy później ktoś inny tego nie zauważy i nie zacznie grać naprzeciw temu. Więc, jako dobry inwestor, znany z tego, że lubi analizować i grać na długo, kupił 3mln akcji GameStop za ponad 12mln dolarów.

Jak ‘ulica’ się o tym dowiedziała, to nikt nie wierzył i gadał, że to chora decyzja, firma GameStop upada, a koleś inwestuje w nią 12 mln dolarów.

Ludzie to tłumaczyli tym, że płyty CD nie mają już sensu, wszystko idzie do internetu, sprzedawanie części komputerowych i gier jest dawno nie w modzie… Jednak Michael Burry zrobił reserach.

Co z researchu wyszło?

GameStop i rynek gamingowy

GameStop w 2020 ciągle był liderem na swoim rynku (gaming, esport), jeżeli chodzi o np. preordery gier, posiadanie akcesoriów gamingowych i gier sprzedanych na pc/konsole.

Ponad 60 milionów ‘reward members’ - jest to taki loyality program dla klientów.

22 miliardy dolarów przychodu ze sprzedaży różnych produktów.

W całym 2019 roku ponad 95% sklepów wygenerowało zyski, a nie straty jak większośc myśleli.

Do tego, GameStop miał już pomysł na zmianę kierunku w jakim się rozwijali. Chcieli iść digital, chcieli inwestować w e-sport, który staje się powoli jednym z najbardziej dochodowych rynków.

Jak się spojrzało na początku 2020 roku w pdfa dla inwestorów, można zobaczyć:

Więcej o tym można poczytać w filmiku z Sierpnia 2020 przez user Roaring Kitty

W skrócie, cały zarząd GameStopu, chce zrobić z firmy, ośrodek kultury gamingu, to oni mają być tym miejscem, gdzie gracze się spotykają, razem grają, czy trenują do turniejów.

reddit zauważa… ale nie wierzy?

Jak widzicie, Michael Burry i niektóre osoby wyczaiły co się kroi, firma z takim potencjałem i mająca takie zarobki wcale nic nie wskazywało na to, że będą bankrutami, wręcz przeciwnie… coś tu nie grało i nie wiadomo było, czemu taka firma jest ‘shortowana’ i to aż tak - Michael Burry wszedł grubo, 3mln akcji i po prostu sobie czekał.

Co prawda był moment w 2020 roku jak sprzedał 30% akcji na rzecz innych, ale na Wrzesień 2020 ciągle jego portfolio miało ponad 11% GameStop - czyli 1.7mln akcji (o łącznej wartości 17mln $).

Na reddicie wszystko się powoli zaczynało już na początku 2020, gdzie ktoś wyłapał co robi Dr. Michael Burry i postanowił zrobić swój własny research. Chodzi tutaj o użytkownika DeepFuckingValue.

Polecam przejrzeć jego posty na reddicie, ale…

To była jego pierwsza inwestycja - tak, dobrze widzicie. Użytkownik ten zainwestował w Grudniu 2019 roku 53tys dolarów w GameStop.

Pierwsza inwestycja DPV

Jednak… nie będę wklejał wszystkich komentarzy, przez kolejne miesiące, jak DPV wrzucał swój update, komentarze były poniekąd takie same, każdy pisał ‘stary, sprzedaj póki możesz, ta firma to strata czasu i pieniędzy’.

Komentarz - 1

To było nic… inwestycja 53tys dolarów ale tutaj jeszcze był mały zysk, wtedy jeszcze nie było pandemii, gdzie wszystko pierdolnęło z hukiem…

Wynik inwestycji DPV

Tutaj widzimy już prawie wszystko na czerwono… komentarz były coraz to bardziej kąśliwe, jednak… Firma mimo wszystko robiła swoją tranzycję i zarabiała.

cykl konsolowy

Aż wtedy przyszedł listopad/grudzień i wszystko się odmieniło. Cykl konsolowy na ratunek GameStop.

Czym jest cykl konsolowy? Otóż konsole PlayStation czy XBox wychodzą raz na x-lat. Każdy na to czeka, oszczędza miesiącami, żeby potem nagle wszystko wydać na nową konsolę i gry.

A gdzie gracze będą kupować gry i konsole, jak nie w swoim ulubionym GameStopie?

No i tutaj osoby shortujące chyba kompletnie nie znając rynku gamingowego zachłysnęły się wodą… GameStop po wypuszczeniu konsol przez Sony i Microsoft zanotował mega dobry 4ty kwartał 2020 i był mega zarobiony.

To obudziło inwestorów, może jednak ta firma ma potencjał?

Wtedy też odżył reddit, a użytkownik DeepFuckingValue w Grudniu 2020 wrzucił swój wynik z tych początkowych 53tys inwestycji.

Wynik inwestycji DPV

3mln zarobku przy inwestycji 53tys? Kto się śmieje teraz?

Reddit już się obudził w listopadzie, jak zarobek wynosił około 500tys i wyżej, wtedy ludzie zaczęli wierzyć w tą inwestycję i wskoczyli do pociągu zarobku.

Ryan Cohen

Mówi wam coś to nazwisko? Mi na początku też, jednak jak ja robiłem swój research w listopadzie 2020 roku znalazłem trochę info o nim, pojawiało się jego nazwisko w wielu miejscach przy GameStop. Nie rozumiałem czemu, aż wtedy znalazłem plotkę, że Ryan Cohen jest zainteresowany zainwestowaniem w GameStop i wierzy, że ta firma ma mega potencjał - a możliwe, że planuje także ‘take-over’ czyli przejęcie firmy.

Jednak czemu to ma znaczenie?

Otóż Ryan Cohen jest założycielem firmy Chewy.com, firma, która zrewolucjonizowała to jak sprzedawane jest jedzenie dla zwierząt, ich zabawki i wszystkie akcesoria. Zrobił w tej firmie pełną digitalizację procesu i to samo chciał zrobić z GameStop.

Czemu jest to imponujące? Bo Ryan Cohem ma przy sobie bardzo mądre osoby, a także sam jest mega mądry i zrobił z chewy.com miliardową firmę - nie o tym ta historia, ale polecam poczytać.

no więc Ryan…

Plotki o Ryanie były coraz większe, aż nagle na początku stycznia 2021 zostało ogłoszone, że Ryan Cohen dołącza do zarządu GameStop i kupił 9mln akcji GameStop - wtedy już w cenie około 8$ za akcje - musiał na to wydać 76mln dolarów.

Dużo? To pomyślcie, że teraz te 76mln, po tym co się dzieje na rynku, jego akcje warte są 1.4 MILIARDA DOLARÓW.

Ryan Cohen, Michael Burry, reddit kontra Melvin Capital

Kropeczki się łączą. Teraz po tej informacji reddit jest już całkowicie przekonany, że GameStop to dobra inwestycja. Jednak pewnie nie tylko GameStop, inne firmy i fundusze też pewnie widziały potencjał i zaczęły grać na wzrost GameStop i kupować akcje.

No i teraz najważniejsze… Melvin Capital i inne fundusze, które grały na upadek i bankructwo, kompletnie tego nie przewidziały.

Przecież wartość akcji miała spadać! A tutaj mamy wzrost z 3$ do 8$, potem do 20$, potem do 50$, a teraz na dzień, w którym ten post powstaje…

Wartość akcji GameStop na dzień 27.01.2021 - Pre-market

I to jest wielki problem… oj bardzo wielki - ale nie dla ludzi, którzy mają akcje firmy, ale dla tych co grali na jej bankructwo i to na potęgę - jak wspomniałem - 140% wszystkich akcji… Jeszcze (z tego co znalazłem) żadna firma w historii nie była tak shortowana jak GameStop.

Jak to mówią spece z USA - trzeba być naprawdę wielkim idiotą, żeby shortować 140% wszystkich akcji, to musi się skończyć źle.

GameStop zaczęło walczyć z trendem spadkowym, pracowali bardzo ciężko nad swoim bilansem. Zaczęli się od zamykania nierentownych sklepów, które krwawiły, co doprowadziło do tego, że GameStop było w stanie stanie spłacić swoje długi w tym roku i zbudować ponad 500 milionów w gotówce. Zaczęli również budować swoją renomę w handlu elektronicznym i wkraczać na stronę digitalizacji.

Tego Melvin Capital się nie spodziewał

powoli Dawid wygrywa z Goliatem

No i teraz wisienka na torcie, to o co walczy reddit, walczy Michael Burry, walczą inni.

Dla niektórych to już nie jest gra o zyski i zarobek, jak to piszą użytkownicy reddita ‘this is personal now’ - Melvin Capital chciał doprowadzić GameStop do bankructwa, tysiące osób zostawić bez pracy, jednak wszystko się odwróciło jak akcje zaczęły rosnąć, a reddit i internet pokazały jaką siłę ma informacja w sieci i jak szybko się rozprzestrzenia.

W ciągu miesiąca każdy mówi o GameStop, o tym, że cena idzie w kosmos, ale mało osób przedstawia historię, dlatego też chciałem wam ją trochę przybliżyć, sam śledzę wszystko z uwagą od listopada 2020, każdy post, każdy news.

Ale przejdźmy do tego co się dzieje teraz.

Po tym jak informacja obiegła świat, coraz to więcej ludzi zaczęła kupować akcje GameStop, przez co cena akcji rosła i rosła… a to było mega nie na rękę Melvin Capital i innym funduszom, które liczyły na spadek. Im cena wyższa tym większe odsetki oni musieli płacić, a także byli coraz to więcej stratni…. bo…

Skoro mieli 140% akcji shortowanych, GameStop ma około 47milionów akcji… więc fundusze shortowały 65mln akcji.

Załóżmy, że shortowali to od ceny 10$, jak chcieli oddać (albo nie oddawać jak firma by zbankrutowała) po niższej cenie, to byliby zarobieni… sporo, jednak teraz, jako, że cena akcji to ponad 200$, muszą zapłacić 20x tyle i więcej - więc są stratni praktycznie ponad 2000%.

Co mało… Firmy, które shortowały, przez cały styczeń były stratne ponad 90 miliardów dolarów… a sam Melvin Capital, w poniedziałek dnia 25.01.2021 dostał dofinansowanie od 2 zaprzyjaźnionych funduszy w kwocie 2.6 mld dolarów, aby walczyć z tym co się dzieje w GameStop.

Jeszcze przed tym, Ryan Cohen zatweetował i zwiększył swój udział w GameStop z 9 do 13%… to nakręciło tylko wszystkich ludzi i stwierdzili, że skoro Ryan dorzuca do pieca, to oni też.

Melvin Capital jedynie co może i cały czas to robi, to dalej shortuje - czyli dalej pożycza akcje z powietrza i je wyprzedaje od razu, z nadzieją, że ludzie się przestraszą tego, że cena nagle leci z 150$ na 80$ i zaczną się masowo wyprzedawać.

Czy te firmy nie mogą poczekać, aż cena spadnie?

Nie do końca. Pożyczając akcje od brokera, w celu jej shortowania, jest zawsze pewna data, do której powinno się zwrócić daną akcję. Jak taka data mija - to naliczane są prowizje, które trzeba płacić każdego dnia. Im akcje są wyższe od momentu jak firma pożyczyła je do shorta, to także większe są prowizje. Do tego, jak akcje idą w góre, zamiast w dół i różnica jest już zbyt duża, broker może powiedzieć “Dajcie więcej $$ na zabezpieczenie” - stąd też pożyczka zaprzyjaźnionych funduszy dla Melvin Capital.

Tak właśnie aktualnie tracą kasę firmy, które shortowały nie tylko GameStop.

Wartość akcji GameStop na dzień 27.01.2021 - Pre-market

Jak widzicie, to była jedna z tych akcji. Jednak jako, że bardzo dużo ludzi, co zainwestowało i kupiło akcje nie miało pojęcia i dalej nie wie z kim i z czym ‘walczy’ to widząc tak ostry spadek po prostu zaczęła też sprzedawać, bo bali się, że stracą całą swoją włożoną sumę…

To właśnie tego Melvin Capital i inne firmy chcą. Jednak sytuacja nie jest prosta, bo coraz to więcej ‘dużych graczy’ wkracza do walki i wspiera małego ‘Dawida’, którym tutaj jest społeczność internetowa.

Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy, ale reddit nie ma takiej mocy jak to przedstawiają media - żeby cały reddit mógł walczyć z funduszami i firmami, które mają miliardy dolarów, to musieliby srać hajsem. Reddit pomógł tylko nagłośnić całą sytuację, zainteresował tym wiele osób, na tyle, że już cały świat o tym wie.

Czemu jest to ważne?

Media aktualnie kreaują to jako walkę subredditu WallStreeBets vs Giełda - gdzie każdy inteligentny człowiek wie, że nawet miliony osób nie są w stanie walczyć z takimi wielkimi firmami, które praktycznie mają nieograniczoną gotówkę. Reddit musi mieć po swojej stronie kogoś, kto z ukrycia pomaga w walce… a przy okazji chce na tym zarobić.

The Short Squeeze

Short squeeze to jest to, co każdy teraz by chciał żeby się teraz stało.

Jest to bardzo rzadkie zjawisko na giełdzie, które już parę razy wystąpiło. Najsłynniejszy short-squeeze miał miejsce w 2008 roku, gdzie to akcje firmy Volkswagen.

Wartość akcji GameStop na dzień 27.01.2021 - Pre-market

W ciągu kilku dni fundusze hedgingowe straciły około 30 miliardów dolarów, stawiając przeciwko Volkswagenowi, ponieważ również znalazły się w środku short-squeeze i masowo shortowały wcześniej firmę VW.

Czym jest jednak Short-squeeze

Spróbuję to wytłumaczyć, tak jak ja to rozumiem.

Jak nazwa wskazuje, jest to ‘wyciśnięcie shortów’ - czyli wymuszenie zamknięcia pozycji krótkich na danej firmie. Na rynku, może się wydawać, że tak nie jest, ale jednak… panują pewne zasady.

Gdy cena rośnie za szybko, albo straty są zbyt duże giełda powiadamia takie firmy/osoby, że za dużo tracą i albo wrzucą więcej kasy na obronę swojej pozycji, albo zamykają pozycje i godzą się na utratę wielu miliardów dolarów.

Tutaj Melvin Capital ciągle walczy… Jednak jak dojdzie do Short-squeeze, to aktualne 140% shortujących pozycji będzie musiało być zamknięte - a przynajmniej większa część z nich.

Jak akcje pójdą zbyt mocno do góry, to po prostu zasady gry mówią - zamykacie swoje pozycje ze stratą. Jest opcja, ze Melvin i inne firmy wrzucą więcej gotówki na zabezpieczenie, jednak to może spowodować jeszcze dłuższą walkę.

Ciekawostka z shortem jest taka, że im dłużej jesteś na minusie, to musisz płacić odsetki - tutaj, w aktualnej sytuacji firmy, które shortowały tracą miliony dziennie.

Jak dojdzie do Short squeeze to… cena może sięgnąć nawet do magicznych 1000$

czemu?

Otóż jak Melvin i inne firmy będą zmuszone do zamknięcia pozycji to będą musieli skupić ponad 100% akcji z rynku… w końcu to co pożyczyli muszą oddać. Aktualna cena na rynku jest dyktowana przez tych co sprzedają… jeżeli jednak shortujące firmy zaczną zamykać pozycje i skupować akcje, to cena będzie rosła.

Będą musieli kupić akcje w cenie takiej, w jakiej ludzie będą sprzedawać.

Jako, że mają oni ponad 130% pozycji shortujących, to niektóre akcje będą musieli skupić 2 razy… Czyli nie dość, że raz kupią za chorą kwotę, to potem jeszcze raz będą musieli kupić za wyższą.

To jest właśnie short-squeeze, wyciśnięcie wszystkiego co się da z osób, które grały na shorta, a tutaj pierwszy raz jakaś firma trzyma ponad 130/140% shortów, co może skutkować w ogromnej ilości gotówki za akcje.

Załóżmy, że akcje firmy GameStop przez 10-15min osiągnął 1000$, to osoby, które kupiły 100 akcji za 15$ miesiąc temu, wychodzą z 100000$ - czyli prawie 0.5mln PLN.

Każdy chce kawałek tortu

Jako, że short-squeeze jest już prawie pewny, a to wszystko przez to, że np. takie osoby jak Elon Musk czy inni miliaderzy tweetowały, że kibicują redditowi jak i firmie GameStop, to akcje poszybowały jeszcze bardziej w górę.

Elon Musk Tweet

Trzeba mieć na uwadzę, że fundusze dysponują miliardami dolarów, a także mają ‘znajomych’, którzy mogą pomóc w akcji… Jest to prawdziwa walka Goliata z Dawidem, na razie Dawid ma przewagę, ale… wszystko się może zdarzyć.

Dzisiaj (27.01.2021) ciąg dalszy akcji, myślę, że każdy, kto ma choć jedną akcję firmy GameStop w swoim portfolio czeka na otwarcie giełdy w USA z wielką niecierpliwością, żeby zobaczyć co się dzieje

Wiele osób ma ustawione limity sprzedaży “nie mniej niż 1000$” - jak to mówią “dream big”.

Cały świat, wraz z najbogatszym człowiekiem na świecie interesuje się sytuacją… ba, Elon nawet wszedł na discorda WallStreetBets, żeby zobaczyć co się tam dzieje - co rozwaliło serwery Discorda, jak się ludzie dowiedzieli, że Elon tam jest.

Elon Musk Tweet #2

Reddit wybuchł

Od początku akcji z GameStop - czyli od grudnia 2020, na subreddit /r/wallstreetbets przybyło ponad 1milion nowych użytkowników. Subreddit to wylęgarnia memów, żartów, ale także ogarniętych osób, które robią super researche na temat różnych firm.

Ja czekam, jest to akcja, jedna na milion, fajnie w niej brać udział. Jestem wielkim fanem gamingu i e-sportu, bardzo mocno kibicuje GameStop no i liczę też na zarobek!

A co z DeelFuckingValue? No… on czeka na zostanie miliarderem z początkowej inwestycji 53tys. $.

miliony DVP

Nigdy nie wierzcie w siłę przepływu informacji ;) Internet to potężne narzędzie, a jak 2mln osób zacznie coś razem robić jak widać efekty mogą być spore!

[UPDATE - koniec dnia 27.01.2021]

DeepFuckingValue właśnie wrzucił swój najnowszy wynik. Prawie 48mln dolarów. Robi wrażenie.

miliony DVP

ważna lekcja

Wszyscy teraz jednak w internecie widzą pieniądze, jednak ja tutaj, jak i inne osoby interesujące się tematem widzą trochę inną rzecz, która jest mega ważna. W 2008 roku, jak ewidentnie wielkie firmy inwestycyjne, a także banki kręciły na lewo, to wszystkim się upiekło jak cała gospodarka w USA pierdolnęła na ziemię z hukiem.

Rząd pomagał bankom, pomagał firmom, wszystko, żeby tylko kasa dalej krążyła.

To oni są tzw. Market Makerami, czyli są odpowiedzialni za to, żeby giełda żyła, a pieniądze były w obiegu.

Jednak zawsze wszystko było według ich zasad. Fundusze i banki nigdy nie przegrywały.

Tutaj widzimy sytuację odwrotną. W dobie, gdzie internet i informacja jest powszechnie dostępna, zwykły użytkownik z reddita, może zrobić lepszy research na temat danej firmy, niż najlepsi analitycy z WallStreet, a potem pokazać go otwarcie innym użytkownikom i powiedzieć “Słuchajcie, robiłem research, moim zdaniem możemy zarobić”.

Jest to publiczna informacja, nikt się z tym nie kryje, banki czy fundusze mają czas, żeby z tego wyjść, ale zawsze myślą, że i tak mają praktycznie nieograniczone pieniądze i są bezkarni, że się nawet tym nie przejmują.

Tutaj mamy sytuację, gdzie aktualnie cały świat o tym mówi. Sytuacja, że WallStreetBets wygrywa z Funduszem Inwestycyjnym.

w USA oburzenie

Co śmieszne, w USA w stacjach Fox News czy CNBC trwa ostra nagonka i są wywiady, że takie akcje, jakie widzimy na reddicie powinny być nielegalne, co mnie niezmiernie bawi.

Co powinno być dokładnie nielegalne? Wrzucanie własnych przemyśleń?

Każdy doskonale wie, że od lat banki i fundusze grają nieczysto na giełdzie, mogą oni manipulować rynkiem jak chcą, tak żeby zabrać kasę tym co się nie znają. Tutaj sytuacja nagle się odwraca, ktoś przechytrzył te firmy, zobaczył ich plan i zawołał “blefujecie” - i miał rację.

Nagle, banki i inne osoby, które grają pod ich dyktando wołają o pomoc i próbują znowu manipulować rynek.

I tutaj wchodzi w obronie reddita i innych zwykłych szarych ludzi Chamath Palihapitiya. Nie będę przybliżać jego postaci, ale możecie wygooglać i sprawdzić kim jest i jaką ma fortunę.

Zrobił wywiad dla stacji CNBC, która gra i szkaluje reddit i mówi, że to co zrobili powinno być zakazane.

Chamath bronił ludzi z ‘ulicy’ mówiąc, że jakim cudem telewizja i fundusze uważają, że short squeeze powinien być nielegalny w wykonaniu takich osób, czemu tacy ludzie nie mogą zarabiać na giełdzie? Każdy ma takie samo prawo - mówi też, że jest bardzo za całą sytuacją, bo to wreszcie pokazuje, że osoby, które manipulują giełdą od lat, wreszcie przegrały i będą musiały uważać.

Wywiadu można posłuchać TUTAJ.

Stacje w USA i inni ludzie, uważają, że to jest manipulacja giełdą, masowe wrzucanie informacji o squeezie i wymienianie poglądów. Chamath tak tego nie widzi. Bo jak sam mówi:

“Każda regulacja jaką chce się zrobić na małych graczy, jeżeli będzie taka zrobiona, powinna także być nałożona na banki i fundusze, bez wyjątku. Gdzie jeżeli by do tego doszło, to firmy shortujące GameStop na ponad 130% akcji już dawno by zostały zamknięte za taką akcję”

W wywiadzie jest także poruszana inna kwestia…

ulica wygrywa, marzenia się spełniają

Dokładnie tak wyżej. Będzie ckliwie, ale warto zobaczyć drugą stronę walki niż wygranie z wielkimi korpo. Nikt nie widzi innej strony tego wszystkiego. Wg. statystyk ponad 90% ludzi przegrywa na giełdzie, tylko 10% ludzi wychodzi na plus. Jednak dzięki temu, że informacja staje się bardziej dostępna, a coraz więcej ludzi za darmo dzieli się swoimi przemyśleniami - tak jak to było z GameStop, możemy wreszcie coś zarobić, a nie zawsze grać pod dyktando wielkich graczy na WallStreet.

Super historii jest mnóstwo dzięki GameStop i temu co się dzieje - to jest ten czas, kiedy zwykli inwestorzy zaczęli wygrywac duże pieniądze na giełdzie.

Jeden chłopak zaryzykował i wrzucił swoje oszczędności życia, bo brakowało mu 4tys na operacje nogi psa, gdzie już lekarze mówili, że jak tego nie zrobi, to niestety, ale może stracić swojego przyjaciela… niestety nie miał tyle, aż zobaczył temat na reddicie i zaufał losowym osobom w internecie. Wrzucił swoje ostatnie 1000$ jakie miał na koncie, i w ciągu 1 dnia zwróciło mu się to 5 krotnie!

Wynik? Jego piesek może mieć operacje!

Inny użytkownik chwali się, że dzięki redditowi i tej całej akcji, byyło go stać, żeby wypisać swojej mamie czek na odpowiednią sumę, dzięki czemu jego siostra będzie mogła byc leczona na borelioze.

Radość z wygranej

Jak sam mówi:

To był bardzo ciężki rok, ale jestem bardzo wdzięczny każdemu z was.

Z drugiej strony, użytkownicy też zachowują się super, takie komentarze to codzienność w tematach, gdzie ludzie się chwalą, że dzięki GME (GameStop) mogli spłacić swoje wszystkie długi, czy pomóc rodzinie.

Komentarz na reddicie

Takich sytuacji jest wiele. Naprawdę super się czyta te komentarze i radość ludzi.

Jest to sytuacja jedna na pewnie 20 lat i jestem pewny, że już nigdy się nie powtórzy, to ‘market makers’ zrobią wszystko, żeby w jakiś sposób to uregulować. Jednak jest to moment, który dzieje się na naszych oczach. To właśnie ten czas, kiedy pierwszy raz od x-lat, zwykli szarzy ludzie, z ulicy, z internetu, wygrywają z wielkimi bankami i funduszami.

Przynajmniej tą jedną bitwę, bo wojny wygrać się nie da

Akcja jeszcze trwa, dzisiaj (27.01.2021 na koniec dnia) GameStop zamknął rynek z rekordową sumą za 1 akcję:

Wartość akcji GME na dzień 27.01.2021 - koniec dnia

część druga - fundusze grają nieczysto (klik)

WSB LOGO
zaktualizowano 28-01-2021